Strona głównaChorobySmażony olej nasila stany zapalne oraz guzy jelit

Smażony olej nasila stany zapalne oraz guzy jelit

Smażone potrawy nie należą do najzdrowszych, nowe badania pokazują, że mogą zaostrzyć stany zapalne jelit i sprzyjać rozwojowi guzów w tej części układu pokarmowego.
Smażony olej nasila stany zapalne oraz guzy jelit [fot. Lebensmittelfotos z Pixabay]
tłuszcz może nasilać niektóre problemy z jelitami, takie jak: i , ostrzegają uczeni z University of Massachusetts of Amherst.

W badaniach na zwierzętach uczeni wykorzystali olej rzepakowy. Powszechnie smaży się na nim wiele potraw w temperturze powyżej 162 stopni Celsjusza. W ramach testów, do diety części myszy dodano zarówno świeży, jak i smażony olej, pozostałym gryzoniom natomiast podawano dodatkowo jedynie olej świeży.

Jak odkryto, w pierwszej grupie doszło do zaostrzenia stanu zapalnego okrężnicy i wzrostu istniejących guzów. Co więcej, takie odżywianie się upośledzało barierę, jaką stanowią jelita, przed przedostawaniem sie do organizmu bakterii czy substancji toksycznych. Wielkość guzów jelitowych podwoiła się w porównaniu z grupą kontrolną. Według autorów, największy wpływ na intensyfikację ma to, że wysoka temperatura smażenia prowadzi do wytworzenia różnych związków chemicznych, które im sprzyjają.

Autorzy podkreślają, że ich badania nie pokazują, jakoby smażony olej wywoływał wspomniane choroby, niemniej jednak może mieć bardzo niekorzystny efekt u ludzi, którzy już na nie cierpią. Szczególnie ostrożne powinny być osoby z chorobami zapalnymi jelit (czyli m. in. Chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego) oraz rakiem jelita grubego.

Na temat badań można w Cancer Prevention Research:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy