Strona głównaChorobySmogowy skurcz serca

Smogowy skurcz serca

Dowodów szkodliwości zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie jest bardzo wiele, nikt już ich nie podważa. Tymczasem, choć jeszcze pamiętamy ostrzeżenia przed zimowym smogiem pyłowym, już zagraża nam letni smog fotochemiczny, mniej widoczny, lecz podobnie odczuwalny przez nasz organizm.
Smogowy skurcz serca [Fot. vchalup - Fotolia.com] Życie w zanieczyszczonym powietrzu, nasila objawy stwierdzonych już chorób sercowo-naczyniowych, grozi zaburzeniami rytmu serca, wystąpieniem zawału serca, udaru mózgu, zatrzymaniem krążenia, ale prowadzi też do rozwoju tych chorób, pojawienia się , niewydolności krążenia.

Według raportów Europejskiej Agencji Środowiska, zanieczyszczenie powietrza tylko jednym ze składników smogu – pyłem drobnocząsteczkowym PM2,5 i tym, co ten pył zawiera, w 2014 roku spowodowało przedwczesny zgon około 428 000 mieszkańców 41 europejskich krajów, w tym 399 000 obywateli Unii Europejskiej. Wśród nich było, według szacunków, ponad 46 000 Polaków.

Polska należy w Europie do krajów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza. Skutkiem tej sytuacji może być jeden z najwyższych wskaźników zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego w naszym kraju. W wielu badaniach udowodniono bowiem, że najmniejsze drobiny zanieczyszczeń powietrza mają zdolność przenikania z układu oddechowego do układu krążenia.

Szerokie badania prowadzone przez śląskich lekarzy wykazały, iż w okresie przekroczeń dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza i zaraz po nim, śmiertelność mieszkańców regionu rośnie o 6 procent i podwyższona utrzymuje się do 14. dnia po szczycie skażenia powietrza. W czasie smogu w tym rejonie liczba rośnie średnio o 12 procent, a udarów mózgu o 16 procent. Aż o 18 procent rośnie liczba przypadków zatorowości płucnej.

Mogłoby się wydawać, że zanieczyszczenia powietrza szkodzą głównie układowi krążenia osób cierpiących już na choroby sercowo-naczyniowe, osób starszych. Tymczasem krakowscy naukowcy w kilku badaniach stwierdzili, iż zmiany świadczące o toczącym się procesie zapalnym, prowadzącym do rozwoju miażdżycy i chorób układu krążenia, w stolicy Małopolski występują już u nastolatków. Nie wykrywa się ich u rówieśników z regionów o czystym powietrzu.

Mechanizm oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na układ sercowo-naczyniowy jest dość złożony. Upraszczając, pojawia się stan zapalny, dochodzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń. Wykryto także, iż szkodliwe substancje dostające się do organizmu wraz z oddechem mogą obniżać poziom tak zwanego (HDL), chroniącego układ krwionośny przez rozwojem miażdżycy.

Najwyższy czas wykorzystać wiedzę do walki o czyste powietrze. Największym problemem wciąż bowiem pozostaje indywidualna działalność człowieka: wypuszczane przez nas samych dymy z komina i spaliny z auta. Bez systemowej wymiany pieców na nowsze, bez zaprzestania spalania śmieci i paliw niskiej jakości, wreszcie bez ograniczenia spalinowego transportu indywidualnego, zwłaszcza w dużych miastach, sytuacja znacząco się nie poprawi.

Tagi: smog, serce

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy