Strona głównaChorobySoczewka do oczu wyleczy jaskrę i retinopatię cukrzycową?

Soczewka do oczu wyleczy jaskrę i retinopatię cukrzycową?

Choroby i urazy oczu są dość powszechnym na całym świecie. Bezpieczne i skuteczne podawanie leków do oka jest jednak trudne ze względu na specyfikę tych narządów. Teraz uczeni opracowali soczewkę, która jest zaopatrzona w mikroigły mogące przenikać do powierzchniowej tkanki ocznej i w sposób kontrolowany aplikować leki, co ułatwi leczenie poważnych problemów ze wzrokiem.
Soczewka do oczu wyleczy jaskrę i retinopatię cukrzycową? [Fot. bradleyblackburn - Fotolia.com]
Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze opracowali soczewkę kontaktową, która może ułatwić leczenie czy . Urządzenie może stopniowo uwalniać leki bezpośrednio do gałki ocznej.

Leki w formie kropli do oczu i maści oftalmicznych nie są dostatecznie skuteczne, ponieważ ich działanie jest hamowane przez naturalne mechanizmy obronne oczu. Alternatywę stanowią zastrzyki wewnątrzgałkowe, które jednak bywają bolesne i niosą ze sobą zagrożenie uszkodzeń oczu.

Wielu pacjentów z chorobmi nardządów wzroku wymaga długotrwałego leczenia, aby więc ułatwić terapię, uczeni opracowali soczewkę kontaktową o wielkości 2 mm na 2 mm, zaopatrzoną mikroigły z zawartością leku. To pozwala na kontrolowaną aplikację substancji leczniczej - wystarczy lekkie naciśnięcie soczewki na powierzchni oka, by mikroigły odłączyły się i pozostały w rogówce, rozpuszczając się oraz uwalniając lek.
Działanie soczewki testowano na myszach, u których naczynia krwionośne w rogówce wzrastały nieprawidłowo. Okazało się, że pojedyncze zastosowanie soczewki było o 90 proc. skuteczniejsze w osłabianiu zaburzenia niż krople do oczu z 10-krotnie wyższą zawartością leku.

Jak objaśniają wynalazcy, mikroigły są wykonane z substancji naturalnie występującej w organizmie, a ich zastosowanie jest bezbolesne i mało inwazyjne. Soczewki trzeba jeszcze przetestować na ludziach, ale jeśli wszystko się powiedzie, urządzenie może być ważną pomocą w leczeniu takich chorób, jak jaskra czy .

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Communications:

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć