Strona głównaChorobySok pomarańczowy pomaga uchronić się przed rakiem

Sok pomarańczowy pomaga uchronić się przed rakiem

Sok pomarańczowy może zmniejszyć ryzyko białaczki, a także pomóc zapobiec nowotworowi piersi, wątroby oraz okrężnicy.
Sok pomarańczowy pomaga uchronić się przed rakiem [© Reika - Fotolia.com] Uczeni mówią, że sok pomarańczowy może być bardzo pomocny w profilaktyce różnych chorób, w tym niektórych form nowotworów. Jednocześnie jednak zaznaczają, że nadmiar tego złocistego napoju może mieć toksyczny efekt.

W soku pomarańczowym szczególnie wysoki jest poziom przeciwutleniaczy, przede wszystkim hesperydyn i naryngenin. To , które mają również działanie przeciwzapalne, a także działają jako substancje rozszerzające naczynia, co sprzyja odpowiedniemu krążeniu krwi. Te i inne składniki soku pomarańczowego działają na kilka sposobów w walce z nowotworem: chronią komórki przed , pomagają w modulowaniu sygnalizacji komórkowej, a także dają efekt przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy - co może pomóc w zapobieganiu ale także powstrzymać rozwój raka.

Co najważniejsze, sok pomarańczowy działa też antymutagennie zapobiegając mutacji komórek, który to proces często prowadzi do raka.

Problematyczne jest jednak to, że u osób z tętniczym, zaburzeniami pracy nerek i pacjentów z sok pomarańczowy może być toksyczny. Pomarańcza zawiera jedynie około 60ml soku, można więc sobie wyobrazić, że szklanka soku oferuje znacznie więcej cukrów owocowych. To może prowadzić do hiperglikemii. Nawet u osób zdrowych nadmiar soku może skutkować: owrzodzeniem jamy ustnej, niestrawnością, wysypką i biegunką. Eksperci polecają, by graniczyć spożycie soku do jednej szklanki dziennie a jeszcze lepiej jest sięgać po świeże owoce.

Wyniki badań opublikowano w Nutrition and Cancer: An International Journal.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy