Strona głównaChorobySok z gorzkiego melona powstrzymuje rozwój raka trzustki

Sok z gorzkiego melona powstrzymuje rozwój raka trzustki

W badaniach na myszach odkryto, że sok z gorzkiego melona (Momordica charantia) ogranicza zdolność komórek raka trzustki do metabolizowania glukozy, przez co komórki te tracą źródło energii i umierają.
Sok z gorzkiego melona powstrzymuje rozwój raka trzustki [fot. Paresh Biswas from Pixabay]
- Kilka lat temu wykazano wpływ ekstraktu z gorzkiego melona (znanego w Polsce pod nazwami przepękla ogórkowata oraz balsamka ogórkowata) na komórki raka piersi na szalce Petriego. Teraz poszliśmy znacznie dalej. Wykorzystaliśmy sok, który ludzie, zwłaszcza w krajach azjatyckich, piją w dużych ilościach. Pokazaliśmy, że wpływa on na szlak metabolizmu glukozy, ograniczając źródło energii i zabijając komórki raka trzustki - mówi dr Rajesh Agarwal ze Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences.

Cukrzyca wiąże się z wyższym ryzykiem , a wcześniej wykazano, że przepękla ogórkowata pomaga walczyć z tą chorobą. Ponadto od wieków stosuje się wspomnianą roślinę w medycynie ludowej Chin i Indii. Stąd uczeni wpadli na pomysł, aby sprawdzić, możliwe oddziaływanie gorzkiego melona na raka trzustki.

Okazało się, że myszy, którym podawano sok z gorzkiego melona, były o 60 procent mniej narażone na rozwój raka trzustki niż gryzonie z grupy kontrolnej.
To bardzo ekscytujące odkrycie. Wielu badaczy pracuje nad nowymi lekami, które mogłyby niszczyć zdolność komórek rakowych do dostarczania sobie energii, a tutaj mamy naturalnie występujący związek, który tak właśnie działa - mówi dr Agarwal.
Rak jest 12-tym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i 11-tym u kobiet. Szacuje się, że co roku diagnozowanych jest około 500 tysięcy nowych jego przypadków. Według ekspertów ryzyko tego nowotworu jest wyższe u osób mających nadmiar tkanki tłuszczowej i cechujących się wysokim wzrostem. Co więcej, prawdopodobieństwo rozwoju tego raka może być wyższe u osób jedzących , pijących oraz serwujących sobie napoje z zawartością fruktozy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy