Strona głównaChorobySól a choroby autoimmunologiczne

Sól a choroby autoimmunologiczne

Wyższe dawki soli moga mieć zwiazek z chorobami autoimmunologicznymi, w tym stwardnieniem rozsianym, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale w New Haven.
Sól a choroby autoimmunologiczne [Sól, © sabine hürdler - Fotolia.com] Zwiększone spożycie soli może być istotnym elementem wiążącym się ze wzrostem wskaźników , takich jak stwardnienie rozsiane, informają badacze.

Dieta o wysokiej zawartości soli przekłada się na wyższy poziome określonego typu komórek układu odpornościowego, które mają związek z chorobami autoimmunologicznymi. Jak ustalono w ramach badań, myszy genetycznie zmodyfikowane tak, aby rozwinęło się u nich (sclerosis multiplex, SM), miały się o wiele gorzej, gdy podawano im dietę bogatą w .

Opisane wyniki mogą wskazywać, że sól może odgrywać jakąś rolę w wyzwalaniu chorób autoimmunologicznych, takich jak SM czy cukrzyca typu 1 u osób, które są genetycznie predysponowane do tych chorób.

Powszechnie już wiadomo, że duże ilości soli w diecie zwiększają ryzyko chorób serca i nadciśnienia. Nowe badanie wskazuje, że dieta o znacznych dawkach soli zwiększa wskaźniki choroby autoimmunologicznej. Nie chodzi jedynie o sól, uważają badacze. Jasne jest, że też ma na ten proces jakiś wpływ. Podobnie . Nie jest jasne, na ile te czynniki realnie wywołują chorobę. Uczeni sądzą, że przyczyny są częściowo genetyczne, a częściowo środowiskowe.

O badaniach można poczytać w magazynie Nature.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy