Strona głównaChorobySpacery pomocne u dializowanych pacjentów

Spacery pomocne u dializowanych pacjentów

Ćwiczenia obejmujące zaledwie kilka minut spaceru dziennie mogą być bardzo korzystne dla pacjentów, u których niezbędne są dializy nerek.
Spacery pomocne u dializowanych pacjentów [© smspsy - Fotolia.com] Wystarczą krótkie regularne spacery, by poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne u osób, u których nerki muszą być .

Bardzo obiecujące jest to, że umysły i ciała mogą dostosowywać się do określonego wysiłku fizycznego, nawet wtedy, gdy jest potrzebna dializa mówią badacze z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku. Taki program codziennego niezbyt wyczerpującego spaceru może być wdrożony bezzwłocznie u niemal wszystkich pacjentów z niewydolnością nerek.

Już wcześniejsze testy wykazały, że mają pozytywny wpływ na dializowanych pacjentów. W nowym badaniu sprawdzono, czy już tak prosty wysiłek jak chodzenie daje dobre efekty. Wzięło w nim udział 296 osób poddawanych dializie - część z nich przydzielono do programu ćwiczeń o niskiej intensywności, część zaś stanowiła grupę porównawczą.

Ćwiczenia o niskiej intensywności obejmowały 20 minut o niskiej lub umiarkowanej szybkości co drugi dzień. Intensywność wysiłku stopniowo wzrastała w ciągu sześciu miesięcy. Na koniec testów okazało się, że ćwiczący pacjenci byli w stanie przejść znacznie dłuższy dystans niż ci, którzy nie podejmowali żadnej aktywności. Poza tym u spacerujacych chorych poprawiła się siła mięśniowa, a także .

Jak podkreślają uczeni, słabe funkcjonowanie fizyczne jest chyba najbardziej rozpowszechnionym i uciążliwym zaburzeniem u pacjentów z zaawansowaną . Okazuje się jednak, że proste ćwiczenia mogą znacznie poprawić możliwości fizycznej i uytrzymać zdolności poznawcze u dializowanych pacjentów.

Badania opisano w magazynie Journal of the American Society of Nephrology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy