Strona głównaChorobySposób na migreny - nie tylko leki

Sposób na migreny - nie tylko leki

Pozafarmakologiczne sposoby na złagodzenie migren często są pomijane, a mają znaczącą skuteczność. Warto więc wypróbować również te inne metody na ból.
Sposób na migreny - nie tylko leki [Fot. goodluz - Fotolia.com]
W badaniach lekarzy z New York University Langone Health wzięło udział 53 pacjentów z . Ponad połowa z nich zrezygnowała z zalecanego leczenia behawioralnego, obejmującego walkę ze stresem i terapię rozmową. Tymczasem takie działanie znacznie zmniejsza objawy dolegliwości.

Wcześniejsze testy pokazały, że terapia poznawczo-behawioralna, zarządzanie stresem, techniki relaksacyjne i biofeedback (dostarczanie informacji zwrotnej o zmianach stanu fizjologicznego u danego człowieka) mogą osłabić objawy migreny o ponad 50 proc. Te podejścia nie są kosztowne i mają długofalowe efekty w postaci zmniejszania symptomów migren.

Wśród przyczyn rezygnacji ze wspomnianych terapii najcześciej wymieniano brak czasu, wątpliwości co do ich skuteczności, czy zadowolenie z obecnego leczenia. Niemniej, jak podkreślają autorzy, warto je dołączyć do terapii lekami, bo mogą istotnie podnieść jakość życia, znacznie łagodząc dolegliwości migrenowe.

Migrena jest trzecią najczęstszą chorobą na świecie (za i napięciowym ) z szacowaną globalną częstością występowania 14,7 proc., co oznacza, że dotyczy około jednej na siedem osób. Dane pokazują zatem, że choroba występuje częściej niż , epilepsja i . Przewlekła migrena dotyka około 2 proc. światowej populacji.

Ostre ataki migreny są klasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako jedna z najbardziej osłabiających i upośledzających chorób, porównywalna z , czy aktywną psychozą.

Szacuje się też, że migrena lub przewlekły ból głowy jest drugą najczęściej wskazywaną przyczynę krótkoterminowej nieobecności pracowników niefizycznych.

O badaniach napisano w magazynie Pain Medicine.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy