Strona głównaChorobySposób na migreny: więcej tłuszczu rybnego, mniej roślinnego

Sposób na migreny: więcej tłuszczu rybnego, mniej roślinnego

Dieta bogata w tłuste ryby była znacznie skuteczniejsza w zmniejszeniu ataków migrenowych i osłabieniu intensywności bólu w porównaniu do diety obfitującej w oleje roślinne.
Sposób na migreny: więcej tłuszczu rybnego, mniej roślinnego [fot. DanaTentis from Pixabay]
Postanowiono sprawdzić wpływ kwasu linolowego na przewlekły ból. Kwas linolowy to wielonienasycony kwas tłuszczowy powszechnie pozyskiwany w tzw. diecie zachodniej z kukurydzy, , a także z niektórych i nasion. Wcześniejsze testy pokazały, że dieta o niższej zawartości kwasu linolowego i większej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 (takich jak te występujące w rybach i skorupiakach) może złagodzić ten stan zapalny tkanek i szlaków przetwarzania bólu związanego z w nerwie trójdzielnym (największym z nerwów czaszkowych).

Jak się okazało, jedzenie uboższe w olej roślinny i bogatsze w tłuste ryby spowodowało zmniejszenie o 30-40 proc. czasu doświadczania bólu głowy dziennie, a także zmniejszenia nasilenia dolegliwości bólowych. Wreszcie, skróciło ilość dni, w których ten ból w ogóle występował. Kiedy pobrano próbki krwi od osób, które doświadczyły zmniejszenia problemów migrenowych, okazało się, że miały niższy poziom lipidów związanych z .

Migrena to choroba neurologiczna, która należy do najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu, niezdolności do pracy i obniżonej jakości życia. Ponad 4 miliony ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłą migrenę (czyli co najmniej 15 migrenowych dni w miesiącu). Ponad 90 proc. chorych nie jest w stanie pracować lub normalnie funkcjonować podczas ataku, który może trwać od czterech godzin do nawet trzech dni. Obecnie dostępne leki na migrenę zazwyczaj przynoszą jedynie częściową ulgę i mogą mieć negatywne skutki uboczne, w tym ospałość oraz możliwość .

Jak mówią eksperci, badania wskazują, że zwiększenie tłuszczów omega-3 przy jednoczesnej redukcji ilości kwasu linolowego w diecie dają obiecujące efekty w walce z migreną. Co istotne, zmiany w diecie były w tej dziedzinie skuteczniejsze niż stosowanie suplementów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy