Strona głównaChorobySposób na przewlekły ból: dobry sen

Sposób na przewlekły ból: dobry sen

Od dawna wiadomo, że sen ma lecznicze właściwości, pomaga organizmowi w regeneracji i sprawia, że szybciej wraca się do zdrowia. Teraz ustalono, że długość snu wpływa na poziom odczuwanego bólu.
Sposób na przewlekły ból: dobry sen [fot. Wokandapix/Pixabay, PD] Badacze z Harvard Medical School w Bostonie podają, że długotrwałe pozbawienie snu może zwiększać wrażliwość na . Z kolei ból fizyczny uniemożliwia dobry odpoczynek i w efekcie mamy do czynienia z błędnym kołem, które zwiększa odczuwanie bólu.

W testach na myszach sprawdzono efekty dłuższego braku snu. Aby ograniczyć odpoczynek zwierząt, dostarczono im rozrywki w postaci zabawek, które lubią te gryzonie. Takie popstępowanie miało przypominać zachowanie ludzi, którzy zamiast udać się na spoczynek, chętnie przesiadują do późna przed telewizorem czy ekranem komputera. W ten sposób udało się przedłużyć czas gryzoni bez snu do 12 godzin w jednej sesji lub do 6 godzin przez 5 kolejnych dni.

Następnie, aby ocenić wrażliwość na ból, zwierzęta poddawano bolesnym bodźcom bolesnym (ciepło, zimno, działanie kapsaicyny, tj. ostrej substancji drażniącej znajdującej się np. w chili) oraz bodźcom bezbolesnym (nagły , wzbudzanie strachu). Zwierzętom podawano pewne środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i morfina lub substancje, które sprzyjają bezsenności, takie jak i modafinil (stosowany w leczeniu narkolepsji).

Okazało się, że niedobór snu przez dłuższy okres czasu zwiększa dyskomfort spowodowany bólem. Niedospanie już przez pięć kolejnych oznacza znaczną intensyfikację wrażliwości na ból u zdrowych myszy. Co istotne, powszechnie stosowane leki, takie jak ibuprofen, nie osłabiły nadwrażliwości na ból, a nawet morfina była w tym zakresie mało skuteczna. Odkryto jednocześnie, że kofeina i modafinil osłabiały wrażliwość na bolesne bodźce, ale dotyczyło tylko zwierząt pozbawianych snu. Te myszy, które sypiały regularnie przez odpowiednią ilość czasu, były najbardziej odporne na fizyczne cierpienie.

Jak wnioskują autorzy, osoby z odczułyby istotną ulgę, gdyby mogły dobrze się wysypiać. Poza tym nie zaszkodziłoby im parę filiżanek kawy dziennie (o takiej porze, która nie zakłóca wieczornego procesu zasypiania).

O badaniach można przeczytać w Nature Medicine.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X