Strona głównaChorobySprawdź, na ile dotyczy cię ryzyko cukrzycy

Sprawdź, na ile dotyczy cię ryzyko cukrzycy

Sprawdź, czy dotyczą cię czynniki ryzyka cukrzycy i dowiedz się więcej o badaniu poziomu cukru we krwi.
Sprawdź, na ile dotyczy cię ryzyko cukrzycy Badania poziomu cukru

Badanie poziomu cukru () we krwi pozwala ocenić zagrożenie i jest wykonywane w celu monitorowania poziomu glukozy u tych, którzy już zachorowali.

Istnieją różne rodzaje badań poziomu glukozy we krwi. Wstępny test przesiewowy może być wykonywany na czczo lub losowo. Jeśli dostrzegasz u siebie objawy cukrzycy lub dotyczą cię czynniki ryzyka (np. rodzice także chorowali na cukrzycę), lekarz może zlecić inne lub dodatkowe testy.
Pomiaru stężenia glukozy we krwi na czczo dokonuje się po co najmniej ośmiu godzinach od ostatniego posiłku (najłatwiej więc przeprowadzić go rano, po przespanej nocy).

Losowe badanie glukozy we krwi wykonuje się niezależnie od tego, kiedy miał miejsce ostatni posiłek. Taki test przeprowadza się poprzez nakłucie palca i jest dostępny w wielu aptekach oraz przychodniach szybko wskazując czy istnieje prawdopodobieństwo cukrzycy. Badanie można wykonywać kilka razy dziennie - poziom glukozy u zdrowej osoby nie powinien się znacznie różnić.

Badanie 2 godziny po posiłku - ilość glukozy we krwi wzrasta po jedzeniu, ale 2 godzin później u zdrowych osób wraca do wcześniejszego poziomu.
Doustny test tolerancji glukozy - seria pomiarów glukozy we krwi dokonanych po wypiciu słodkiego napoju.

Kto powinien się badać

Powszechne zalecenia mówią, że badaniom powinny poddawać się osoby po 45 orku życia. Niektórzy eksperci rekomendują testy już osobom po czterdziestce, a nawet jeszcze młodszym pacjentom, szczególnie jeśli w ich rodzinach występowała cukrzyca.

Warto pamiętać, że kilka chorób i innych czynników może spowodować niezwykle wysokie stężenie glukozy we krwi. Co więcej, u niektórych ludzi poziom glukozy we krwi jest bardzo niski. Medyczny termin dla takiego przypadku to „hipoglikemia". Zbyt znaczna ilość we krwi natomiast to „hiperglikemia".

Czynniki ryzyka cukrzycy typu 2

  • Za wysokie prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy odpowiadają:
  • nadwaga lub
  • brak aktywności fizycznej
  • cukrzyca w rodzinie (chorują rodzice lub rodzeństwo)
  • kobiety, u których rozwinęła się cukrzyca w ciąży

    wysoki poziom cholesterolu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy