Strona głównaChorobyŚrodek do odkomarzania może sprzyjać chorobom nerek

Środek do odkomarzania może sprzyjać chorobom nerek

Powszechnie używany, między innymi w walce z komarami, pestycyd ma związek ze zwiększonym ryzykiem przewlekłej choroby nerek (PChN), ostrzegają uczeni z University of Queensland.
Środek do odkomarzania może sprzyjać chorobom nerek [fot. Jan Amiss from Pixabay]
Przeanalizowano powiązania między ekspozycją na i ryzykiem u niemal 42 tysięcy ludzi. Jak się okazało, osoby narażone na większe ilości insektycydu Malation, miały o 25 procent wyższe ryzyko dysfunkcji nerek.
Niemal jedna na 10 osób w krajach o wysokich dochodach wykazuje oznaki przewlekłej choroby nerek (PChN), która oznacza trwałe uszkodzeniem tych organów i utratą ich funkcji - mówi prof. Nicholas Osborne, współautor badań.
Czynnikami ryzyka rozwoju PChN są: wiek, nadciśnienie i cukrzyca. Jak uważa prof. Osborne, ilość przypadków PChN wzrasta w krajach o niskich i średnich dochodach, takich jak Indie, Sri Lanka i kraje Ameryki Środkowej.

- Na początku uważano, że choroba ma związek z pracą w rolnictwie i ekspozycją na stres cieplny, odwodnienie, rozpylanie pestycydów, metale ciężkie i inne związki stosowane w tej branży - przypomina prof. Osborne. - Jednak zanieczyszczenie środowiska, pestycydy i leki ziołowe potencjalnie zawierające metale ciężkie także mogą przyczyniać się do PChN - dodaje.

Przyczyna wzrostu ilości przypadków PChN pozostają nieznane, wydaje się jednak, że może to być efektem rozpylania pestycydów bez środków ochrony osobistej oraz praca ze skażoną glebą.

- Odkrycia sugerują, że powinniśmy ograniczyć ekspozycję na , nawet w bardzo małych dawkach, ponieważ częsty kontakt może mieć negatywne skutki zdrowotne - uznaje prof. Osborne.

Malation jest stosowany w rolnictwie, oraz na publicznych i przydomowych obszarach rekreacyjnych w celu zwalczania i muszek owocowych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy