Strona głównaChorobyŚrodek owadobójczy DDT powoduje rozwój Alzheimera?

Środek owadobójczy DDT powoduje rozwój Alzheimera?

Jak informują amerykańscy naukowcy, środek owadobójczy DDT (dichlorodifenylotrichloroetan), może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Środek owadobójczy DDT powoduje rozwój Alzheimera?   [© Zerbor - Fotolia.com] Badania wykazały, że pacjenci z cechowali się o cztery razy wyższym poziomem DDT w organizmie w porównaniu do osób zdrowych.

Właściwości owadobójcze stworzonego po raz pierwszy w XIX wieku DDT odkryto w połowie XX wieku. Na większą skalę zastosowano go w czasie II wojny światowej do ochrony wojsk sprzymierzonych przed tyfusem plamistym, roznoszonym przez wszy. Co więcej, dzięki DDT udało się wytępić malarię z Europy i Ameryki Północnej oraz znacznie zredukować jej występowanie w Afryce i Ameryce Południowej. Niemniej jednak pojawiło się wiele pytań o jego wpływie na zdrowie ludzi i ochronę środowiska.

W badaniach uczonych z uniwersytetów Rugters i Emory wzięło udział 165 osób. 86 uczestników zmagało się z chorobą Alzheimera, 79 - było zdrowych. Po przeprowadzeniu u nich badania krwi okazało się, że chorzy na Alzheimera mieli w organizmach średnio o 3,4 wyższy poziom DDT.

Jakkolwiek wyniki nie są rozstrzygające, ponieważ w organizmach niektórych chorych odnotowano niewielkie ilości , a u niektórych zdrowych - więcej opisywanej substancji, eksperci przestrzegają przed ekspozycją na ten środek. Kolejne badania mają wyjaśnić związek między DDT a wyższym ryzykiem choroby Alzheimera.

Chociaż dotychczas odkryto 20 genów, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, tylko jeden z nich, APOE ma duży wpływ na jej rozwój zwiększając jej prawdopodobieństwo 10 do 12 razy. Pozostałe opisywane geny w niewielkim stopniu zwiększają ryzyko Alzheimera.

Istnieją również dane, które wskazują, że można zmniejszyć prawdopodobieństwo choroby Alzheimera poprzez dokonanie pewnych zmian w stylu życia - takich jak zwiększenie , unikanie tytoniu i stosowanie zdrowej, zbilansowanej .

Wyniki badań opublikowano w magazynie JAMA Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy