Strona głównaChorobyStarsze kobiety z cukrzycą bardziej narażone na raka jelita grubego

Starsze kobiety z cukrzycą bardziej narażone na raka jelita grubego

Starsze kobiety chorujące na cukrzycę są bardziej podatne na różnego rodzaju nowotwory jelita grubego, wynika z najnowszych badań.
Mechanizm takiego zjawiska wciąż jest badany, jednak uczeni są przekonani, że istnieje związek pomiędzy cukrzycą a m. in. nowotworem odbytu. W badaniu Health Study Iowa Women's wzięło udział 37 695 kobiet z grupy wiekowej 55+. testy rozpoczęto w 1986 roku.

W oparciu o zebrane we wspomnianym badaniu dane, lekarze z Mayo Clinic odnotowali, że rozpoznano 2361 przypadków cukrzycy typu 2 i 1 200 przypadków nowotworów odbytu.

Badacze uważają, że zależność między cukrzycą a rakiem jelita grubego jest związana z trzema różnymi markerami molekularnymi: niestabilnością mikrosatelitarną (ang. microsatellite instability - MSI), metylacją wysp CpG (CpG island methylator phenotype - CIMP) oraz mutacją genu BRAF.

Jak wskazuje Paul Limburg, gastroenterolog z Mayo Clinic, cukrzyca u starszych kobiet jest silnie związana z podwyższonym MSI, pozytywnym CIMP oraz mutacją BRAF, które mają wpływ na zachorowanie na różnego rodzaje raka jelita grubego. Kobiety należące do grupy podwyższonego ryzyka powinny więc być bardzo ostrożne i poddać się badaniom.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy