Strona głównaChorobyStarzenie się czy Alzheimer? Jakie objawy powinny niepokoić?

Starzenie się czy Alzheimer? Jakie objawy powinny niepokoić?

Wraz z wiekiem zauważamy fizyczne zmiany zachodzące w organizmie i te dotyczące sposobu naszego funkcjonowania. Gdy częściej zapominamy o czymś, jesteśmy mnie uważni czy trudniej nam zmierzyć się z jakimś intelektualnym wyzwaniem, zaczynamy podejrzewać się o symptomy demencji. Jakie objawy obserwowane u nas samych lub bliskich nam ludzi powinny naprawdę zaniepokoić? Oto kilka przykładów, które powinny zaalarmować czujność.
Starzenie się czy Alzheimer? Jakie objawy powinny niepokoić? Problemy z pamięcią, które zakłócają codzienne życie

Do najczęstszych objawów , w szczególności we wczesnych stadiach choroby, należy zwiększone zapominanie niedawno poznanych informacji. Poza tym nie pamięta się o ważnych wydarzeniach i prosi się o ciągłe powtarzanie tych samych wiadomości. Normalnym elementem procesu starzenia się jest nieco częstsze zapominanie o jakichś spotkaniach czy np. imionach lub nazwiskach kogoś z dalszej rodziny lub znajomych, ale później zostają one przypomniane.

Osłabiona umiejętność interpretacji obrazów i związków przestrzennych


Oznaką choroby Alzheimera mogą być mieć trudności z czytaniem, oceną odległości czy określeniem kolorów i kontrastu. Zdarza się, że ludzie przechodzą obok lustra i sądzą, że ktoś jest w pokoju. Nie mogą też rozpoznać własnego odbicia. Jeśli chodzi o typowy proces starzenia się, to zaburzenia widzenia często są związane z .

Kłopoty z wypełnianiem zwykłych zadań


Niektóre osoby mogą doświadczać problemów z realizacją zadań, które niegdyś stanowiły standardowy element codzienności, takich jak upieczenie ciasta według starego przepisu czy opłacenie comiesięcznych rachunków. Odczuwają też trudności z koncentracją i znacznie dłużej wykonują to, co zajmowało im mniej czasu. Normalny proces starzenia się może wiązać się np. ze sporadycznymi błędami w sporządzaniu domowego budżetu.

Problemy z określeniem miejsca i czasu

Pacjenci z chorobą Alzheimera często tracą orientację w czasie, także porach roku. Mogą mieć problemy ze zrozumieniem czegoś, co nie dzieje się od razu, ale trwa dłuższy czas. Poza tym zapominają, gdzie są i jak się w danym miejscu znalazły. może oznaczać, że myli się np. dni tygodnia, ale po niedługim czasie odzyskuje się rozeznanie w czasie.

Błędy w ocenie sytuacji


Ludzie, którzy cierpią na chorobę Alzheimera, mają zaburzoną zdolność do „trzeźwej" oceny sytuacji i są bardziej narażeni na manipulacje ze strony rozmaitych sprzedawców, np. telemarketerów.

Przestawianie rzeczy

Chorzy umieszczają rzeczy w innych niż przeznaczone tym przedmiotom miejscach. Potem nie potrafią przeanalizować sposobu myślenia, który sprawił, że położyli je tam, a nie gdzie indziej. Oczywiście każdy od czasu do czasu przestawi coś, ale łatwiej potrafi prześledzić tok rozumowania prowadzący do umieszczenia czegoś w danym miejscu.

Wycofywanie się z życia towarzyskiego

Pacjenci z chorobą Alzheimera nierzadko rezygnują z , działalności społecznej, pracy lub projektów sportowych. Nie chcą kontynuować dotychczasowego modus vivendi ze względu na zmiany, których doświadczają i nie potrafią zrozumieć. Normalne jest natomiast pewne zmęczenie dotychczasowymi obowiązkami i „zwolnienie tempa".

Zmiany nastroju i cech osobowości


Chorzy na Alzheimera nierzadko czują się skonfundowani, przygnębieni, przestraszeni. Łatwo się denerwują, szczególnie tam, gdzie są poza swoją „strefą komfortu".

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy