Strona głównaChorobyStarzenie się daje korzyści - z wiekiem spada ryzyko chorób genetycznych

Starzenie się daje korzyści - z wiekiem spada ryzyko chorób genetycznych

Ludzie z wiekiem częściej chorują. Jednak nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim pokazały, że wpływ genów danej osoby na ryzyko zachorowania w rzeczywistości słabnie wraz z procesem starzenia się.
Starzenie się daje korzyści - z wiekiem spada ryzyko chorób genetycznych [fot. Miroslaw Miras from Pixabay]
Geny, które dziedziczymy od naszych rodziców, oddziałują na ryzyko rozwoju wielu różnych chorób, od raka przez po zaburzenia autoimmunologiczne. Dzięki nowym technologiom można teraz wykorzystać genom danej osoby do przewidywania przyszłego ryzyka choroby. Okazuje się jednak, że przewidywanie stanu zdrowia za pomocą genetyki może zależeć od wieku, płci i pochodzenia etnicznego.

W nowych testach zbadano, czy ryzyko rozwoju choroby związane z posiadaniem pewnych genów zmienia się wraz z wiekiem danego człowieka. Innymi słowy, postanowiono sprawdzić, czy istnieją okna czasowe, w których ludzie są mniej lub bardziej podatni na choroby uwarunkowane genetycznie.

Do badań wykorzystano dane genomów pół miliona osób, aby przyjrzeć się, jak genetyka wpływa na ryzyko zachorowania na 24 powszechne choroby. Chociaż różne dolegliwości cechują się odmiennymi wzorcami ryzyka, wykazano, że prawdopodobieństwo genetyczne jest najwyższe we wczesnym okresie życia, a następnie spada w przypadku wielu chorób, w tym dotyczy to , i niedoczynności .

Obecnie nie są jasne powody, dla których ryzyko wywoływane przez geny danej osoby zmniejsza się wraz z wiekiem. Uczeni sądzą, że mogą odpowiadać za to takie procesy, jak interakcje między genami człowieka i jego środowiskiem. Lepsze zrozumienie, w jaki sposób wiek wpływa na zagrożenie rozwoju choroby związanej z genami, może pomóc w dokładniejszym przewidywaniu, czy dana osoba ostatecznie zachoruje na określoną dolegliwość.
Nasza praca pokazuje, że sposób, w jaki genetyka wpływa na ryzyko zachorowania, zmienia się przez całe życie. W przypadku wielu problemów zdrowotnych czynniki genetyczne są najistotniejsze dla określenia, czy zachorujesz na we wczesnym okresie życia, tymczasem kiedy się starzejesz, inne czynniki zaczynają tu dominować - mówi Gil McVean z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy