Strona głównaChorobyStłuszczona wątroba - pomoże soja

Stłuszczona wątroba - pomoże soja

Białko sojowe może znacznie zmniejszyć nagromadzenie tłuszczu i trójglicerydów w wątrobach otyłych pacjentów.
Stłuszczona wątroba - pomoże soja [fot. Jan den Ouden from Pixabay] - Niemal jedna trzecia dorosłych Amerykanów ma , a wiele z tych osób nie doświadcza żadnych objawów. Otyłość jest kluczowym czynnikiem ryzyka choroby i może prowadzić do niewydolności wątroby - mówi prof. Hong Chen z University of Illinois.
Tłuszcz jest metabolizowany w wątrobie, u osób otyłych jednak jego transport do tkanki tłuszczowej może spowalniać aż do momentu, w którym wątroba stanie się „składem" .
Kiedy tłuszcz gromadzi się w narządzie, który nie powinien go akumulować, jak w przypadku , jego funkcje mogą być zagrożone - zauważa prof. Chen.
Jak dodaje Chen, jedzenie białka sojowego, pochodzącego z takich źródeł jak i jogurt, wydaje się łagodzić obciążenie związane ze stłuszczeniem wątroby. W swoim badaniu prof. Chen porównała nagromadzenie tłuszczu w wątrobach chudych i otyłych szczurów, którym przez 17 tygodni podawano dietę zawierającą kazeinę, tj. białko z mleka, albo dietę zawierającą białko sojowe.

Chociaż dieta nie miała wpływu wątrobę chudych gryzoni, u otyłych szczurów karmionych odnotowano 20-procentową redukcję trójglicerydów i ogólnego nagromadzenia tłuszczu w tym organie. Według Chen to oznacza, że białko sojowe można wykorzystać do złagodzenia objawów stłuszczenia wątroby.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy