Strona głównaChorobyStopa cukrzycowa - jak łagodzić dolegliwość zimą

Stopa cukrzycowa - jak łagodzić dolegliwość zimą

Osoby, które cierpią z powodu stopy cukrzycowej, powinny szczególnie dbać o nogi zimą.
Stopa cukrzycowa - jak łagodzić dolegliwość zimą [© darkbird - Fotolia.com] to jedno poważnych powikłań zagrażających diabetykom. Stanowi też najpowszechniejszą na świecie przyczynę amputacji kończyny dolnej. Szacuje się, że globalnie co 30 sekund w związku z odcinana jest część nogi. Chłodną porą diabetycy powinni szczególnie zadbać o stopy.

Słabe krążenie i uszkodzenia nerwów u ludzi z cukrzycą sprawia, że są oni bardziej narażeni na problemy ze stopami, zwłaszcza przy niskich temperaturach.

Jeśli zimowa plucha była silniejsza niż twoje buty i stopy zostały zmoczone, musisz jak najszybciej zdjąć mokre skarpetki i osuszyć nogi ręcznikiem. Deszcz, śnieg i zimna aura mogą powodować zawilgocenie między skarpetkami i palcami oraz resztą stopy, a to z kolei sprzyja rozwojowi bakterii, które mogą prowadzić do infekcji.

Poza szybkim wysuszeniem mokrych stóp, także przestrzeni między palcami, warto pamiętać o ich nawilżeniu odpowiednim - to zapobiegnie swędzeniu skóry i jej pękaniu, przy czym nie zaleca się stosowania preparatów nawilżających między palcami, bo może to sprzyjać .

może powodować uszkodzenie nerwów (neuropatię) w stopach, a drętwienie spowodowane neuropatią może zaburzać czucie. W efekcie łatwiej zarówno o oparzenia, jak i odmrożenia.

Eksperci polecają diabetykom skarpety pochłaniające wilgoć, bo pomagają one utrzymać stopy suchymi i ciepłymi w czasie. Ważne jest również, aby mieć odpowiednie obuwie - bez względu na aurę pacjenci z cukrzycą powinni nosić dobrze dopasowane buty z podeszwami wspierającymi sotpę i szerokimi noskami, co ograniczy skurcze. Co więcej diabetycy powinni regularnie badać swoje stopy i szybko reagować na wszelkie zauważone zmiany.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy