Strona głównaChorobyStres i gniew prowadzą do udaru

Stres i gniew prowadzą do udaru

„Always look on the bright side of life" („Zawsze patrz na jasną stronę życia") śpiewała grupa Monty Pythona i miała rację, przynajmniej jeśli chodzi o profilaktykę udarów. Ludzie o pozytywnym nastawieniu nie tylko są szczęśliwsi, ale i mniej narażeni na problemy zdrowotne.
Stres i gniew prowadzą do udaru [© giideon - Fotolia.com] i brak skłonności do gniewu nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale i stanowią czynniki ochronne przed , które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak paraliż, zaburzenia widzenia, a nawet przedwczesna śmierć.

Amerykańscy uczeni odkryli, że osoby w średnim i starszym wieku, które wykazują wrogość, doświadczają wysokiego poziomu i , mają zwiększone ryzyko udaru mózgu.

W badaniach pracowników University of Minnesota wzięło udział ponad 6,700 osób w wieku 45-84 lata. Stan zdrowia uczestników, u których przed badaniem nie zdiagnozowano żadnych chorób sercowo-naczyniowego, monitorowano przez 8,5 do 11 lat. W trakcie analiz 147 osób doznało wylewu, a 48 przejściowego niedokrwienia mózgu (Transient Ischemic Attack, TIA), który gdy przepływ krwi w mózgu zostaje czasowo zablokowane. TIA stanowi ostrzeżenie dla poważniejszego udaru.

Negatywne emocje i stres aktywują oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, która odgrywa rolę w kontrolowaniu reakcji na stres, a to z kolei ma wpływ na krzepnięcie krwi.

Uczestnicy zostali poddani testom psychologicznym i ci, których w najwyższym stopniu dotyczyły: przewlekły stres, objawy depresji, złość i wrogość, byli o 85 procent bardziej narażeni na udar mózgu lub TIA w porównaniu z uczestnikami o najniższych wynikach tych testów. Uczestnicy mieli także o 59 procent zwiększone ryzyko udaru lub TIA, gdy doświadczali długotrwałego i ciągłego stresu oraz ponad dwukrotnie zwiększyło się u nich prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu lub TIA z powodu częstego odczuwania wrogości.

Autorzy badań wzięli także pod uwagę inne czynniki wspomnianych kłopotów zdrowotnych, takie jak: wiek, płeć, rasa, styl życia. Wyniki pozostały bez zmian.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy