Strona głównaChorobyStres i przewlekłe zmęczenie osłabia pamięć jak demencja

Stres i przewlekłe zmęczenie osłabia pamięć jak demencja

Osłabienie pamięci nie musi oznaczać rozwoju problemów poznawczych i demencji, może być skutkiem stresu i przewlekłgo zmęczenia.
Medycy ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska wskazują, że coraz więcej osób szuka pomocy z powodu problemów poznawczych. Nie musi to jednak wynikać z „epidemii" otępienia, bo wielu z nich nie wykazuje obiektywnych oznak . Osłabienie poznawcze może być skutkiem innych czynników, w tym chronicznego .

Styl życia ma duży wpływ na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Jeśli niedosypiamy, czy zmagamy się z poważnymi problemami, nasze możliwości poznawcze są osłabione. Może to osiągnąć taki poziom, że przypomina symptomy chorobowe.

Jak odkryli szewdzcy medycy, jedna trzecia pacjentów, którzy zgłaszają się do ich szpitala z powodu przewlekłego zmęczenia i problemów z , nie doświadcza tych objawów w wyniku postępowania choroby neurodegradacyjnej czy innej podobnej dolegliwości. Uczeni przez cztery lata monitorowali zdrowie i codzienne zachowanie setki pacjentów w wieku 50-60, którzy doznawali zaburzeń pamieci. Większość uczestników była wysoko wykwalifikowanymi specjalistami. Jak się okazało, pamięć badanych funkcjonowała prawidłowo, kiedy zostali poddani testom w szpitalu i ulegała istotnemu osłabieniu, gdy odczuwali presję w swoim środowisku pracy.

Ustalono, że istnieje znaczący związek pomiędzy problemami z pamięcią i stresem. Co więcej, aż siedmiu na dziesięciu tych pacjentów doświadczało jednocześnie silnego chronicznego lub objawów . Zmaganie się ze stresem przez dłuższy czas osłabia funkcje poznawcze tak znacznie, że ludzie zaczynają myśleć, że chorują na jakąś formę demencji.

Aby mieć pewność co do przyczyn leżących u podstaw kłopotów poznawczych, sprawdzono poziom biomarkerów otępienia w płynie mózgowo-rdzeniowym: chodziło o poziom, beta-amyloidu, białka tau. Jak wiadomo, wyższa ilość tych markerów oznacza istotnie podwyższone ryzyko osłabienia możliwości kognitywnych i demencji. W przypadku większości badanych pacjentow, którzy narzekali na problemy z pamięcią, wskaźniki te nie były podwyższone. Według autorów, główny problem w ich przypadku wynikał z chronicznego stresu, lęku oraz zmęczenia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć