Strona głównaChorobyStres sprzyja rozwojowi cukrzycy u kobiet

Stres sprzyja rozwojowi cukrzycy u kobiet

Lista problemów zdrowotnych, jakim sprzyja stres, jest długa. Objemuje m. in. choroby serca, depresję, bóle głowy, kłopoty żołądkowe, bezsenność, etc. Do tego spisu należy dodać cukrzycę - zagrożenie szczególnie dotyczy kobiet.
Stres sprzyja rozwojowi cukrzycy u kobiet [Fot. denis_vermenko - Fotolia.com]
Najpowszechniejsze czynniki ryzyka to otyłość, i siedzący tryb życia. Nowe badania wskazują jednak, że ryzyko choroby jest wyższe także w przypadku określonych czynników natury emocjonalnej. Okazuje się, że może sprzyjać tej chorobie.

Stres przeżywany w związku z wydarzeniami traumatycznymi, jak również długotrwałymi trudnymi sprawami w domu lub w pracy, oznacza niemal dwukrotne zwiększenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 u starszych kobiet.

Według autorów z Uniwersytetu Kalifornijskiego, stresory psychospołeczne jako czynniki ryzyka cukrzycy powinny być uważane za tak samo istotne, jak inne czynniki ryzyka cukrzycy.

Uczeni przeanalizowali dane ponad 20 tysięcy kobiet w średnim wieku 72 lata. Przez średnio trzy lata zbierano informacje na temat ostrych i przewlekłych stresorów, których doświadczały uczestniczki. Ostry stres obejmował traumatyczne wydarzenia życiowe, zaś przewlekły był związany z pracą, rodziną, relacjami, finansami, sąsiedztwem i dyskryminacją. Ustalono, że kobiety doświadczające najwyższych poziomów zarówno ostrego, jak i przewlekłego stresu, cechowały się dwukrotnie wyższym ryzykiem cukrzycy.

Cukrzyca to przewlekła choroba, w której organizm nie może odpowiednio regulować poziomu cukru we krwi. Nadmierna ilość glukozy we krwi z kolei może się wiązać z poważnymi dolegliwościami, w tym chorobami serca, udarami mózgu i chorobami nerek. Jakkolwiek medyczna historia rodzinna i wiek mogą mają wpływ na prawdopodobiestwo rozwoju cukrzycy, takie czynniki, jak wysoki poziom cholesterolu, , i brak aktywności fizycznej stanowią główne jej predyktory. Teraz okazuje się, że także stres może się do niej przyczynić, co o tyle nie jest zaskakujące, że sam w sobie również sprzyja wymienionym powyżej zaburzeniom.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy