Strona głównaChorobyStres w chorobie przewlekłej

Stres w chorobie przewlekłej

Przyspieszone bicie serca, ciągły ból głowy, spocone dłonie – to typowe objawy stresu, które zapewne każdy z nas doświadczył już niejednokrotnie. Na jego działanie szczególnie narażone są osoby zmagające się z chorobą przewlekłą. Jak więc nie dopuścić do tego, by stres przejął kontrolę nad naszym życiem? Dlaczego ten przewlekły działa na nas negatywnie? I czy informacja o chorobie może wzmagać w nas uczucie niepokoju?
Stres w chorobie przewlekłej [© Marijus - Fotolia.com] jest nieuniknionym elementem naszego życia. Jest reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany, zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Stresująca może być rozmowa o pracę czy egzamin na prawo jazdy, ale też pierwsze spotkanie z sympatią. Pewien optymalny poziom stresu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ działa na nas mobilizująco. Jeśli jednak utrzymuje się zbyt długo, może wpływać niekorzystnie na zdrowie. Silny stres odczuwają zwłaszcza osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, a szczególnie te, które diagnozę usłyszały niedawno.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie portalu sm24.pl obawy, które najczęściej towarzyszą osobom chorym na stwardnienie rozsiane (SM) to pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, konieczność obarczenia bliskich opieką, poczucie utraty kontroli nad własnym życiem oraz niepełnosprawność. Stres jest nieodłącznym towarzyszem tych obaw. Dlatego, aby nie dopuścić do pojawienia się szkodliwych dla naszego organizmu objawów długotrwałego napięcia, musimy nauczyć się, jak radzić sobie z nim na co dzień.

5 faktów na temat stresu
 1. Podczas sytuacji stresowej, w mózgu dochodzi do „burzy hormonów”: wzrasta poziom (hormonu stresu), adrenaliny i endorfiny. Pobudzona zostaje produkcja aż 30 neuroprzekaźników.
 2. Najczęstsze objawy stresu to: skurcze żołądka, przyspieszony puls, uczucie gorąca, zawroty głowy i spocone dłonie.
 3. Nie ma jednej sprawdzonej metody na radzenie sobie ze stresem – każdy musi dobrać ją stosownie do swojego charakteru, ale i okoliczności.
 4. Stres dotyka każdego bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zawód.
 5. Długotrwały stres może przyczyniać się do spadku odporności, problemów ze snem, zaburzeń apetytu, problemów z pamięcią, lęków a nawet depresji. Może powodować również zaostrzenie objawów wielu chorób.
Konsekwencje długotrwałego stresu

Uczucie długotrwałego napięcia i podenerwowania, które często towarzyszą osobom chorym przewlekle, nie może pozostawać bez wpływu na kondycję psychofizyczną. Nierzadko przewlekły stres prowadzi do . Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, do głównych objawów, na których podstawie można rozpoznać epizod depresyjny u osoby dorosłej, należą:
 • obniżony nastrój utrzymujący się przez większość dnia, zwykle niezależny od bieżących wydarzeń,
 • spadek energii związany ze wzmożona męczliwością, skutkujący zmniejszeniem aktywności oraz spowolnieniem psychoruchowym,
 • utrata zainteresowań i zdolności do odczuwania przyjemności,
 • dodatkowo: osłabienie koncentracji i uwagi, zmniejszona zdolność myślenia lub skupiania się, niska samoocena, pesymistyczne postrzeganie przyszłości, myśli samobójcze, , zaburzenia łaknienia, spadek popędu płciowego.
Powyższe objawy powinny utrzymywać się przez minimum 2 tygodnie, chociaż zdarza się, że początek choroby jest nagły, a symptomy bardzo nasilone – wówczas diagnozę depresji można postawić wcześniej.

– Przyczynami wystąpienia depresji, zwłaszcza u osób chorych przewlekle, są zarówno zmiany biologiczne zachodzące w organizmie, czynniki związane bezpośrednio z leczeniem, jak również aspekty społeczne. Poważnym problemem w diagnozowaniu depresji u takich osób, jest błędne interpretowanie jej objawów jako naturalnych w sytuacji przebiegu choroby pierwotnej. Należy pamiętać, że często objawy somatyczne maskują objawy depresyjne. Mówimy wówczas o depresji maskowanej. Tak jak każdą inną chorobę, depresję należy leczyć - w przeciwnym razie człowiek skazuje siebie na niepotrzebne cierpienie psychiczne – mówi ekspert portalu sm24.pl, psychoonkolog dr Mariola Kosowicz.
 
Strony : 1 2

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Kobiety.net.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X