Strona głównaChorobyStres w pracy i zaburzenia snu przyniosą ci choroby serca

Stres w pracy i zaburzenia snu przyniosą ci choroby serca

Jeśli doświadczasz wyższego stresu w pracy i zaburzeń snu oraz cierpisz na nadciśnienie, masz trzykrotnie wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Stres w pracy i zaburzenia snu przyniosą ci choroby serca [Fot. freshidea - Fotolia.com]
Sen powinien być czasem odprężenia i odzyskiwania . Jeśli doświadczasz stresu w pracy, szczególnie pomaga odzyskać siły. Jednak związane z pracą napięcie i zdenerwowanie oraz zaburzenia snu często idą ze sobą w parze, a gdy do tego dochodzi nadciśnienie tętnicze, skutek jest bardzo groźny.

Uczeni z Die Technische Universität w Monachium podają, że jedna trzecia pracującej populacji ma nadciśnienie. Wcześniejsze testy wykazały zaś, że czynniki psychospołeczne mają silniejszy szkodliwy wpływ na osoby z wyższym niż na osoby zdrowe. Teraz sprawdzono, jaki wpływ ma stres zawodowy i problemy ze snem na prawdopodobieństwo śmierci w efekcie chorób układu krążenia u osób z .

Przeanalizowano zbierane przez 18 lat dane niemal 2 tysięcy pracowników z nadciśnieniem w wieku 25-65 lat, którzy byli wolni od chorób układu krążenia i cukrzycy. Okazało się, że w porównaniu z dobrze odpoczywającymi pracownikami o niskim poziome stresu zawodowego, ludzie z obydwoma tymi czynnikami ryzyka odznaczali się trzy razy wyższym prawdopodobieństwem śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Autorzy podkreślają, że opisywane problemy nie dotyczą sporadycznych wydarzeń, ale przedłużającego się stanu rzeczy. Wieloletni w pracy oraz zaburzenia snu przekładają się na tak znacząco wysokie prawdopodobieństwo przedwczesnej utraty życia w wyniku chorób sercowo-krążeniowych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie European Journal of Preventive Cardiology.

Na podstawie: Stressed at work and trouble sleeping? It's more serious than you think

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy