Strona głównaChorobyStwardnienie rozsiane - w Polsce nadal śmiertelna choroba

Stwardnienie rozsiane - w Polsce nadal śmiertelna choroba

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba dotykająca zwykle osoby między 20-tym a 40 –tym rokiem życia. Jak wynika ze statystyk, w Polsce chorzy na SM żyją niemal o 20 lat krócej od osób nie dotkniętych chorobą. Nasz kraj jest pod tym względem niechlubnym wyjątkiem w całej Unii Europejskiej.
Stwardnienie rozsiane - w Polsce nadal śmiertelna choroba [© Franz Pfluegl - Fotolia.com] Stwardnienie rozsiane często pojawia się jako następstwo infekcji, która osłabiła układ immunologiczny, trudno zatem ustrzec się przed rozwojem tej choroby. Do symptomów SM należą zaburzenia sprawności, pogorszenie koordynacji ruchowej, niedowłady kończyn, zaburzenia wzroku. Sposobem na spowolnienie rozwoju choroby jest przyjmowanie odpowiednich lekarstw.

Leki, które mogą ustabilizować stan chorego obecne są na farmaceutycznym rynku od 15 lat, niestety nie wszyscy potrzebujący mają do nich dostęp.

W Polsce terapia SM jest refundowana jedynie przez 2 lata – to zdecydowania z krótko twierdzą specjaliści. Ponieważ miesięczny koszt leczenia przekracza 2 tys. zł niewielu chorych stać na zakup lekarstw.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, tylko 2% pacjentów przyjmuje odpowiednie leki. Jak dodaje szefowa towarzystwa, Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym z powodu SM można umrzeć. Chorzy na SM umierają zazwyczaj w skutek powikłań takich jak: niewydolność krążeniowa, choroby układu moczowego, odleżyny.

Konsekwencją braku dostępu do odpowiedniego leczenia jest fakt, iż w dwa lata po zdiagnozowaniu SM 75% osób traci zdolność do pracy i przechodzi na rentę. Zdaniem Izabeli Czarneckiej- szefowej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, refundacja drogich lekarstw byłaby dla budżetu państwa bardziej opłacalna. Chorzy, którzy byliby w stanie pracować płaciliby podatki, dzięki odpowiedniemu leczeniu nie wymagaliby hospitalizacji.

W celu poprawienia sytuacji osób chorych na SM Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego opracowało standardy leczenia tej choroby. Mieści się w nich dostęp do leków, rehabilitacji oraz pomocy psychologicznej. Standardy te opracowano w oparciu o przepisy obowiązujące w UE.
Petycja została poparta przez Europejską Platformę Stwardnienia Rozsianego i trafiła do Parlamentu Europejskiego. Dokument poprali polscy europosłowie: Dariusz Grabowski i Bronisław Geremek a także parlamentarzyści z innych krajów.
Powstała także petycja poruszająca kwestię dyskryminacji osób chorujących na SM. Prośbę o interwencję skierowano do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:49:19, 15-08-2009 sincler-bis

    Czytając artykuł o SM ma się wrażeni, że w naszym kraju na chorych patrzy się tylko z perspektywy oszczędności dla NFZ. Znam osoby, które chorują na SM i dostają "jeszcze" leki ale zapowiedziano już, że po trzech latach kuracji dzięki, której jest powstrzymywany dalszy rozwój choroby w ramach oszczędności NFZ ogranicza ilość osób, dla których leczenie jest refundowane. To po prostu jest szok. Ostatnio rozmawiałem z młodą osobą chorującą na SM, której kończy się dwuletnia kuracja i planuje wyjazd z Polski bo niema tu szansy na dalsze leczenie. Czyżby NFZ wprowadzał segregacje nie rasową lecz chorobową? Życzę tej instytucji owocnego oszczędzania i wypracowywania zysku.
    ... zobacz więcej
  • 20:35:41, 15-08-2009 babciela

    Tak, to prawda, jest lek dający 100% poprawę, ale wg NFOZ jest do za droga kuracja (50 000 - rocznie). Bardziej opłaca się kłasc pacjenta co pół roku na kurację sterydowa-kuracja tez wcale nie jest tania, i dale objawy uboczne.We wszystkich krajach Unii Europejskiej Betaferon jest lekiem 1 rzutu.
  • 14:32:06, 09-07-2010 ewasz6

    Mój syn od lutego ma zdiagnozowane SM, w maju poszło pismo do NFZ, bo szpital limitów już nie ma i do dziś cisza... Najgorsza jest ta bezradność, kiedy widzę kolejne, na szczęście drobne rzuty choroby, i nie mogę mu pomóc. Zastanawiam, się, dlaczego Polska jest takim dziwnym krajem, dlaczego chorych na SM traktuje sie jako najgorszy gatunek ludzi, ? Leczy sie alkoholików, narkomanów, leczy sie ludzi, którzy sami sobie "zapracowali" na swoje zdrowie i teraz maja miażdżyce, zawały, a nie leczy sie chorych na SM. Dlaczego cała Unia może leczyc normalnie, tylko u nas SM jest poza marginesem?
    Jestem bardzo rozżalona, dlatego takie porównania, ale to jest prawda.
    ... zobacz więcej
  • 07:34:28, 10-07-2010 tadeusz50

    Cytat:
    ewasz6
    Mój syn od lutego ma zdiagnozowane SM, w maju poszło pismo do NFZ, bo szpital limitów już nie ma i do dziś cisza... Najgorsza jest ta bezradność, kiedy widzę kolejne, na szczęście drobne rzuty choroby, i nie mogę mu pomóc. Zastanawiam, się, dlaczego Polska jest takim dziwnym krajem, dlaczego chorych na SM traktuje sie jako najgorszy gatunek ludzi, ? Leczy sie alkoholików, narkomanów, leczy sie ludzi, którzy sami sobie "zapracowali" na swoje zdrowie i teraz maja miażdżyce, zawały, a nie leczy sie chorych na SM. Dlaczego cała Unia może leczyc normalnie, tylko u nas SM jest poza marginesem?
    Jestem bardzo rozżalona, dlatego takie porównania, ale to jest prawda.
    Współczuję z powodu choroby syna i tak nie powinno być by chorzy czekali na decyzję urzędasów, ale też nie odmawiam żadnej grupie społecznej praw do leczenia.
    Trzeźwy alkoholik Tadeusz
    ... zobacz więcej
  • 09:56:54, 10-07-2010 babciela

    Ja mam jedna radę- poslij syna do osrodków w Bydgoszczy lub Białymstoku- ja tak robie i pacjenci nez zbytnich ceregieli dostaja interferon. ja już pisałam , ze NFOZ w Katowicach oddał do W- wy 43 lub 47 000 000 pln- jako kwotę niepotrzebna dla pacjentow- poszukajcie sobie w internecie tej wiadomosci- ja nie umiem- natomiast wiem z calą pewnoscia , ze tak było. Szefostwo w Katowicach dostaje za te "nadwyzki " premie.
    Mozesz wejsc w spor sdowy z NFOZ na temat pozbawienia Twojego syna mozliwosci leczenia własciwego-jego prawa konstytucyjne do prawidlowego i bezpłatnego , jedynego slusznego leczenia zostały naruszone.Tylko proszę , nie mów , ze nie wierzysz ,ze wygrasz, wygrasz- jezeli bedziesz konsekwentna - chodzi o wyleczenie Twojego dziecka.Jedna z moich paxjentej wyjwchała do UK na leczenie i z miejsca właczono jej betaferon.Pani minister bardziej musi patrzec na interesy pacjentów , niż na swoje- jak na razie zadnego jej sensownego dzialania nie widzę.WALCZ>
    ... zobacz więcej
  • 09:11:05, 18-06-2016 ~gość: 188.125.63.xxx

    Poszukaj sobie informacji o immunomodulinie i stwardnieniu rozsianym

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy