Strona głównaChorobyŚwiąteczne uczulenie - na te bożonarodzeniowe rzeczy możesz mieć alergię

Świąteczne uczulenie - na te bożonarodzeniowe rzeczy możesz mieć alergię

Jeśli chcesz spędzić Boże Narodzenie w dobrym nastroju, nie może ci wówczas szwankować zdrowie. Zadbaj nie tylko o to, by się nie przeziębić, ale też uniknij alergii - część charakterystycznych dla świątecznego okresu przedmiotów czy produktów może wywoływać objawy alergiczne.
Świąteczne uczulenie - na te bożonarodzeniowe rzeczy możesz mieć alergię [Fot. Grzej - Fotolia.com]

Choinka

Trudno wyobrazić sobie bez niej Boże Narodzenie, ale warto pamiętać, że może wywoływać symptomy alergii. Pięknie ustrojona jodła może stanowić prawdziwą radość dla oczu, ale i wywoływać łzy i to wcale nie te towarzyszące silnemu wzruszeniu. Nierzadkim problemem z żywymi jest . Drzewka są bowiem ścinane znacznie wcześniej i przechowywane w wilgotnym środowisku, co sprzyja zwiększeniu ilości zarodników. W ciągu zaledwie dwóch tygodni od przyniesienia choinki do domu ilość pleśni może istotnie wzrosnąć.

Ozdoby

Bombki, światełka, pawie oczka i łańcuchy zazwyczaj leżą przez wiele miesięcy na strychu lub w piwnicy, więc są zwykle bardzo zakurzone i może na nich rozwijać się pleśń. Kiedy je zatem przynosisz z powrotem do domu, możesz zacząć kichać, kaszleć i mogą łzawić ci oczy.

Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny, poinsecja)

Jest częstą ozdobą wigilijnego stołu. W wielu krajach wraz z choinką i stanowi roślinę najpowszechniej kojarzoną z Bożym Narodzeniem. Warto jednak pamiętać, że należy do rodzaju kauczukowców i zawiera związki podobne do tych znajdujących się w lateksie, więc osoby uczulone na tę substancję mogą doświadczać . Ustalono, że niemal połowa ludzi uczulonych na lateks ma również uczulenie na wilczomlecz.

Świąteczne ciasta

Tradycyjne bożonarodzeniowe wypieki zawierają wiele dodatków, które stanowią powszechne alergeny. Jednym z nich są orzechy, mleko i pszenica (niebezpieczna dla tych, którzy mają alergię na gluten). Warto więc pytać o składniki podawanych słodkości.

Świece zapachowe

Są bardzo przydatnym elementem świątecznych dekoracji i współtworzą wyjątkową bożonarodzeniową atmosferę. Kiedy jednak są zapalane, wydzielają się związki, które mogą wywoływać objawy alergiczne. W przypadku takich symptomów, warto zamienić klasyczne świece na takie zawierające oświetlenie LED, a świąteczny zapach można może unosić się w domu dzięki przygotowaniu miseczki pełnej , skórek pomarańczy i goździków.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy