Strona głównaChorobyŚwiąteczny okres szczególnie ryzykowny dla diabetyków

Świąteczny okres szczególnie ryzykowny dla diabetyków

Świąteczny czas kojarzy się z odpoczynkiem, rodzinnymi spotkaniami, prezentami i... stołami uginającymi się od bożonarodzeniowych potraw. Warto więc pamiętać o umiarze w zakresie raczenia się gwiazdkowymi przysmakami - objadanie się świątecznymi daniami nie tylko zagraża sylwetce, jest też szczególnie ryzykowne dla diabetyków.
Świąteczny okres szczególnie ryzykowny dla diabetyków [© Viktor - Fotolia.com] Jak ostrzegają lekarze, folgowanie ze świątecznym jedzeniem jest niebezpieczne dla osób z .

Ktoś, kto nie jest w dobry kontroli cukrzycy w ciągu roku, w okresie świątecznym może być naprawdę zagrożony. Jeśli nie jest się dostatecznie świadomym, dostarczanie sobie zbyt wielu węglowodanów może zmienić poziom cukru we krwi do niebezpiecznie wysokiego.

Istnieje wiele sposobów na to, by osoby chore na cukrzycę mogą zapobiec zwiększeniu poziomu cukru we krwi w czasie świątecznym. Przede wszystkim warto wybrać dwie lub trzy specjalne potrawy, np. ulubione ciasto upieczone przez siostrę i sałatkę córki. Nie próbuj wszystkich potraw. Jeśli masz przynieść jakieś danie, przygotuj coś zdrowego, co ci bardzo smakuje. W ten sposób będziesz wiedział/a, po jakie danie możesz beztrosko sięgać.

Dobrym pomysłem jest unikanie węglowodanów zawartych w białym makaronie, chlebie, ryżu czy ziemniakach. Zdrowe zamienniki obejmują produkty pełnoziarniste, , warzywa i owoce. Ważne jest również .

Należy też ostrożnie raczyć się alkoholem. Można wypić jakieś drinki na przemian z wodą. Trzeba jednak pamiętać, że napoje wyskokowe mieszane z i innymi słodkimi dodatkami mogą powodować .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy