Strona g³ównaChoroby¦wiat³o podczas snu sprzyja cukrzycy i nadci¶nieniu

¦wiat³o podczas snu sprzyja cukrzycy i nadci¶nieniu

Ludzie w wieku 63 - 84 lata ci, którzy byli eksponowani na jak±kolwiek ilo¶æ ¶wiat³a podczas nocnego snu, mieli znacznie wy¿sze ryzyko oty³o¶ci, nadci¶nienia i cukrzycy w porównaniu z osobami, które sypia³y po ciemku.
¦wiat³o podczas snu sprzyja cukrzycy i nadci¶nieniu [fot. Rudy and Peter Skitterians from Pixabay]
Ilo¶æ ¶wiat³a docieraj±cego do sypialni by³a mierzona za pomoc± urz±dzenia noszonego na nadgarstku. Na¶wietlenie pomieszczenia monitorowano przez siedem dni.

- Niezale¿nie od tego, czy rzecz dotyczy w³±czonego na noc telewizora, czy z ulicy, chodzi o to, ¿e ¿yjemy w¶ród ogromnej ilo¶ci sztucznych ¼róde³ ¶wiat³a, z którymi mamy do czynienia 24 godziny na dobê - mówi dr Minjee Kim z Northwestern University Feinberg School of Medicine - Seniorzy ju¿ z racji wieku s± bardziej nara¿eni na cukrzycê i , wiêc postanowili¶my sprawdziæ, czy istnieje ró¿nica w czêsto¶ci wystêpowania tych chorób w zwi±zku z ekspozycj± na ¶wiat³o w nocy - wyja¶nia.

Zaskakuj±ce by³o to, ¿e mniej ni¿ po³owa spo¶ród kilkuset uczestników badania pozostawa³a w ca³kowitej ciemno¶ci przez co najmniej piêæ godzin na dobê. Reszta by³a wystawiona na dzia³anie ¶wiat³a nawet w ¶rodku nocy.

Uczeni zastrzegaj±, ¿e nie jest jasne, czy oty³o¶æ, i nadci¶nienie sprawiaj±, ¿e ludzie zasypiaj± przy w³±czonym ¶wietle, czy te¿ ¶wiat³o przyczynia siê do rozwoju tych dolegliwo¶ci. Osoby ze wspomnianymi schorzeniami mog± czê¶ciej korzystaæ z ³azienki w ¶rodku nocy (przy w³±czonym ¶wietle) lub mieæ inny powód, aby nie wy³±czaæ ¶wiat³a. Przyk³adowo, ludzie z drêtwieniem stóp w wyniku cukrzycy mog± chcieæ pozostawiaæ lampkê nocn± w³±czon±, aby zmniejszyæ ryzyko .

- Wa¿ne jest, aby ludzie unikali ¶wiat³a noc± lub minimalizowali ekspozycjê na nie podczas snu - mówi dr Phyllis Zee Northwestern Medicine.

Lekarze radz±:

  • Nie w³±czaj ¶wiate³. Je¶li musisz je w³±czyæ (ze wzglêdów bezpieczeñstwa), niech bêdzie przyciemnione i ustawione blisko pod³ogi.
  • Kolor jest wa¿ny. Bursztynowe lub jest mniej stymuluj±ce dla mózgu. Nie u¿ywaj bia³ego ani i w³±czaj je z dala od ¶pi±cej osoby.
  • Stosuj rolety lub maski na oczy, je¶li nie mo¿esz kontrolowaæ ¶wiat³a zewnêtrznego. Przesuñ ³ó¿ko w pomieszczeniu tak, aby zewnêtrzne ¶wiat³o nie o¶wietla³o twojej twarzy.

Na podstawie:

Przeczytaj tak¿e


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlek³a metaboliczna, która charakteryzuje siê podwy¿szonym stê¿eniem glukozy (hiperglikemi±) we krwi. Wyró¿nia siê dwa g³ówne typy cukrzycy. Typ 1 ma pod³o¿e autoimmunologiczne, za¶ typ 2 jest wynikiem insulinoodporno¶ci i zaburzeñ w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Oty³o¶æ - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Oty³o¶æ to nadmierne zmagazynowanie tkanki t³uszczowej, do którego prowadzi nadmierna poda¿ energii dostarczanej w po¿ywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z oty³o¶ci± powi±zane s± ró¿norakie dolegliwo¶ci: cukrzyca, nadci¶nienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz tak¿e

 

 

 

Anemia - niedokrwisto¶æ, Choroba wieñcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, poka¿ wszystkie

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy