Strona głównaChorobyŚwiatowa Organizacja Zdrowia: co roku papierosy zabijają osiem milionów ludzi

Światowa Organizacja Zdrowia: co roku papierosy zabijają osiem milionów ludzi

Co roku papierosy zabijają co najmniej 8 milionów ludzi. Jeszcze więcej żyje z rakiem płuc, gruźlicą, astmą lub przewlekłą chorobą płuc wywoływaną przez papierosy, mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Światowa Organizacja Zdrowia: co roku papierosy zabijają osiem milionów ludzi  [fot. Jonny Lindner from Pixabay]
Ponad 40 proc. wszystkich zgonów związanych z to choroby płuc, takie jak rak, przewlekłe choroby układu oddechowego i gruźlica. WHO apleuje o zwiększenie działań na rzecz ochrony ludzi przed czynnym i biernym paleniem.

Ekspozycja na dym papierosowy ma ogromny wpływ na zdrowie płuc ludzi na całym świecie. Jest przyczyną:

Raka płuc; Papierosy odpowiadają za ponad dwie trzecie zgonów z powodu na całym świecie. Porzucenie nałogu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór: po 10 latach bez papierosa prawdopodobieństwo wspomnianego raka spada o około połowę w porównaniu prawdopodbieństwa choroby przy kontynuacji palenia.

Przewlekłej choroby układu oddechowego: papierosy są główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (), która powoduje bolesny kaszel i trudności w oddychaniu. Ryzyko rozwoju POChP jest szczególnie wysokie wśród osób, które zaczynają palić w młodym wieku, oraz ludzi narażonych na bierne palenie, ponieważ dym znacznie spowalnia rozwój płuc. Co więcej, papierosy zaostrzają astmę, która ogranicza aktywność i przyczynia się do .

Gruźlicy; to choroba, która uszkadza płuca i zmniejsza ich czynność. Około jedna czwarta światowej populacji ma utajoną , co oznacza zwiększone ryzyko jej aktywizacji. Ludzie, którzy palą, są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na tę chorobę. Rozwój gruźlicy zwiększa ryzyko niepełnosprawności i śmierci z powodu niewydolności oddechowej.

Dym papierosów stanowi też formę zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach: zawiera ponad 7 tysięcy związków chemicznych, z których 69 powoduje raka. Może pozostawać w powietrzu nawet przez pięć godzin, więc zagraża zdrowiu także na długo po wypaleniu papierosa.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy