Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Choroby Alzheimera - co parę sekund nowy przypadek choroby

Światowy Dzień Choroby Alzheimera - co parę sekund nowy przypadek choroby

21 września obchodziliśmy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Liczba przypadków choroby lawinowo rośnie.
Światowy Dzień Choroby Alzheimera - co parę sekund nowy przypadek choroby [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Światowy Dzień Alzheimera jest częścią Światowego Miesiąca . W tym roku głównym tematem jest stygmatyzacja, z jaką spotykają się pacjenci i konieczność przełamywania stereotypów oraz mitów, które dotyczą diagnoz .

Osoby cierpiące na demencję ciągle zmagają się z i . To z kolei negatywnie oddziałuje na jakość życia pacjenta, już obciążonego chorobą, a także na zdolność do zaakceptowania stanu rzeczy oraz podjęcia terapii i trzymania się jej. Problem Alzheimera zaś narasta, statystyki wskazują, że co trzy sekundy na świecie ujawnia się nowy przypadek demencji.

Eksperci wskazują też, że wiedza na temat choroby ciągle jest niska i często nieprawdziwa. Przykładowo, dwie osoby na trzy uważają, że demencja jest naturalną konsekwencją starzenia się, a nie chorobą neurodegeneracyjną prowadzącą do śmierci. Co więcej, takie przekonanie jest powszechne przekonanie także wśród personelu medycznego - sądzi tak ponad 60 proc. osób związanych ze służbą zdrowia.

Ponadto jedna na cztery osoby jest zdania, że nic nie da się zrobić w związku z demencją (żadne leczenie nie będzie miało wpływu na postępowanie choroby), a 25 proc. uważa, że nic nie można zrobić, by zapobiec chorobie. Z drugiej strony, ponad połowa badanych sądzi, że styl życia może odegrać pewną rolę w rozwoju otępienia.

Światowy Dzień Alzheimera to międzynarodowa kampania mająca na celu zwiększenie świadomości i zwrócenie uwagi na problemy, z którymi borykają się osoby dotknięte demencją.

Demencja jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoimy. Obecnie choruje na nią około 50 milionów ludzi, a w ciągu najbliższej dekady liczba ta zwiększy się do 75 milionów, zaś po trzech dekadach będzie wynosiła 152 miliony.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy