Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Menopauzy - terapie zwalczające objawy klimakterium

Światowy Dzień Menopauzy - terapie zwalczające objawy klimakterium

W tym roku 18 października już po raz 7 obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
Światowy Dzień Menopauzy - terapie zwalczające objawy klimakterium [© PictureArt - Fotolia.com] Mimo tego, że z roku na rok świadomość kobiet na temat okresu menopauzy wzrasta, to jednak wiedza w zakresie jego konsekwencji wciąż nie jest wystarczająca. Światowy Dzień Menopauzy przypomina, że menopauza nie musi stanowić okresu pełnego cierpień i wyrzeczeń, ponieważ dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny towarzyszące jej uciążliwe dolegliwości można łatwo złagodzić, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować.

Szczególnie w tym dniu należy podkreślać jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia.

Podczas klimakterium organizm traci naturalny parasol ochronny, jaki do tej pory zapewniały mu krążące we krwi estrogeny. Przedłużający się niedobór tych związków powoduje, że kobieta doświadcza wielu uciążliwych i przykrych dolegliwości jak uderzenia gorąca, zlewne poty, napadowe kołatanie serca, zmiany nastroju, uczucie lęku, przygnębienie, bezsenność czy zaburzenia koncentracji i pamięci.

Dodatkowo wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Do najpoważniejszych należą choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca czy choroba wieńcowa. Statystyki mówią, że w krajach rozwiniętych na 100 zgonów kobiet po menopauzie aż 45 jest wynikiem chorób układu naczyniowego. Panie w wieku menopauzalnym narażone są także na szkodliwą dla kości osteoporozę.

Najpopularniejszymi terapiami stosowanymi podczas okresu menopauzy są HTZ (Hormonalna Terapia Zastępcza) oraz leki OTC na bazie fitoestrogenów, czyli naturalnych substancji naśladujących działanie żeńskich hormonów płciowych. Terapia fitoestrogenowa podobnie jak HTZ zwalcza objawy menopauzalne poprzez uzupełnienie spadającego poziomu estrogenów.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć