Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Choroby Parkinsona

Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Co roku 11. kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Data została wybrana nieprzypadkowo, na ten dzień bowiem przypada rocznica urodzin Jamesa Parkinsona, lekarza, który jako pierwszy opisał chorobę neurodegradacyjną nazwaną od jego nazwiska.
Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona został ustanowiony w celu upowszechnienia wiedzy na temat choroby oraz stymulowania nowych badań i innowacji profilaktyki oraz . Intencją tego święta jest również wsparcie pacjentów z chorobą Parkinsona i ich rodzin.

to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która wpływa na układ ruchowy. Wśród zaburzeń charakterystycznych w rozwoju tej choroby są: drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni, bradykinezja (spowolnienie ruchowe) oraz akinezja (niemobilność i problemy z podjęciem ruchu). Ponadto występują zaburzenia mowy, połykania oraz snu, demencja.

może dotknąć każdego. Jakkolwiek nie zagraża bezpośrednio życiu, niemniej jednak stanowczo zmniejsza standard i jakość jego życia. Zaawansowana faza choroby wiąże się z trudnościami w wykonywaniu nawet najprostszych czynności i ogranicza codzienne funkcjonowanie. Z czasem pacjent staje się coraz mniej sprawny fizycznie i potrzebuje opieki.

Szacuje się, że siedem do dziesięciu milionów ludzi na świecie żyje z chorobą Parkinsona.
Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem, najbardziej zagrożone są po pięćdziesiątym roku życia. W Polsce na chorobę Parkinsona cierpi około 60 tysięcy osób.

Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona ma przypominać o tej drugiej pod względem występowania na świecie choroby zwyrodnieniowej układu nerwowego. Chociaż choroba bezpośrednio nie jest śmiertelna, jej rozwój bardzo utrudnia codzienne życie. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń i wsparcie zarówno ze strony bliskich, jak i medyków.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X