Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

„Nie jest za późno" - to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), który obchodzimy 20 listopada. Nie jest za późno na: wykonanie badania spirometrycznego, które pozwoli na rozpoznanie choroby, na rozpoczęcie leczenia, zahamowanie postępu POChP, zaprzestanie palenia tytoniu, będącego głównym czynnikiem rozwoju schorzenia.
Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) [© pabijan - Fotolia.com] „Nie jest za późno" to także apel skierowany do lekarzy, którzy dzięki zastosowaniu takich metod terapii jak długodziałające leki rozszerzające oskrzela czy nieinwazyjna wentylacja mechaniczna mogą wpłynąć na przebieg choroby, a nawet przedłużyć życie chorym na .

Przewlekła obturacyjna choroba płuc cechuje się utrwalonym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Choroba ma charakter postępujący i jest związana z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach, wywołaną przez szkodliwe działanie gazów i pyłów, najczęściej dymu tytoniowego. Na POChP choruje w Polsce około 2 milionów osób, ale tylko 20% jest świadome schorzenia i poddaje się leczeniu. Co roku z powodu POChP umiera około 14 tysięcy Polaków.

Tymczasem najnowsze badanie TNS OBOP, przeprowadzone na zlecenie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w czerwcu 2013 roku dowodzi, że Polacy niewiele wiedzą o POChP. Tylko 3% badanych wie co oznacza skrót POChP, a 11% słyszało o nim, ale nie potrafi go rozszyfrować. Ponad połowa nie kojarzy z niczym nawet pełnej nazwy choroby, a co trzecia osoba nie potrafi wymienić żadnych jej .

- POChP jest „cichą chorobą" nie tylko dlatego, że jest mało znana, ale również z tego powodu, że godzi w poczucie samodzielności i niezależności osób nią dotkniętych - twierdzi prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, kierownik IV Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Chorzy często skarżą się na poczucie wyizolowania społecznego. Ludzie unikają ich i odsuwają się słysząc , mimo że POChP nie jest chorobą zakaźną.

Brak wiedzy na temat POChP skutkuje także problemami w terapii. Zdaniem specjalistów, pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich choroba wymaga regularnego i stałego przyjmowania leków, nie doceniają też korzyści, jakie mogą odnieść z zaprzestania palenia tytoniu. Ważną pomocą w terapii POChP jest test CAT (copd assesment test), stworzony przez pneumonologów do oceny choroby.

Komunikat opracowany przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia" na podstawie materiałów przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc na konferencję z okazji Światowego Dnia POChP, listopad 2013.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy