Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Udaru Mózgu - szczególnie zagrożone są kobiety

Światowy Dzień Udaru Mózgu - szczególnie zagrożone są kobiety

29 października obchodziliśmy Światowy Dzień Udaru Mózgu promowany przez World Stroke Organization.
Światowy Dzień Udaru Mózgu - szczególnie zagrożone są kobiety [© Monet - Fotolia.com] Tegoroczny temat Dnia brzmi: „I am Woman. Stroke affects me" („Jestem kobietą. Zagraża mi udar"). Autorzy chcą w ten sposób skupić uwagę na szczególne zagrożenie kobiet tą chorobą. Okazuje się, że kobiety częściej doświadczają udaru i konsekrwencje choroby są u nich poważniejsze.

Co roku 15 milionów ludzi na całym świecie doświadcza . Niemal sześć milionów umiera, a kolejne pięć milionów pozostaje trwale niepełnosprawnych. Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności, plasuje się tuż po . może obejmować utratę wzroku i/ lub mowy, paraliż i nieumiejętność odnajdywania się w codziennych sytuacjach.

Na całym świecie udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku powyżej 60 lat i piątą główną przyczyną śmierci osób w wieku 15 - 59 lat.

Udar jest mniej powszechny u osób poniżej 40 lat, choć dotyczy także młodych ludzi. W tych przypadkach jego najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie lub anemia sierpowata.

W wielu krajach rozwiniętych częstość występowania udaru zmniejsza się, chociaż rzeczywista ich liczba rośnie ze względu na starzenie się populacji. W krajach rozwijających się natomiast częstość występowania udaru wzrasta. W Chinach 1,3 miliona ludzi doświadcza udaru każdego roku i 75 proc. żyje z różnym stopniem niepełnosprawności w jego wyniku.
Udar niedokrwienny mózgu jest odpowiedzialny za 80 proc. wszystkich udarów. Oznacza on zablokowanie dopływu krwi i tlenu do mózgu. Zwykle ma miejsce z powodu zakrzepów krwi w tętnicy prowadzącej do mózgu lub w wyniku zwężenia tętnic. W przypadku udarów krwotocznych pęknięciu ulega tętnica i krew zalewa odpowiadające za określone funkcje obszary w mózgu.
Znajomość objawów udaru mózgu i zwrócenie się o natychmiastową pomoc medyczną może osłabić skutki udaru mózgu. Objawy udaru mózgu pojawiają się nagle, wśród nich najczęstsze są:

  • nagłe drętwienie twarzy, rąk lub nóg, w szczególności z jednej strony ciała,
  • dezorientacja, trudności z mówieniem lub rozumieniem
  • kłopoty z widzeniem
  • problemy z chodzeniem, , utrata równowagi lub koordynacji
    silny ból głowy

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy