Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Walki z Cukrzycą 2015

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2015

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Coroczne wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat cukrzycy.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2015 [© krishnacreations - Fotolia.com] W ramach odbywają się setki kampanii, pokazów, wykładów, spotkań, etc. To skuteczny międzynarodowy sposób rozpowszechniania wiadomości o i podnoszenia świadomości na temat tej choroby.

14 listopada jest znaczącą datą, ponieważ tego dnia urodził się Frederick Banting, który w 1922 roku wraz z Charlesem Bestem odkrył insulinę.

Statystyki

Cukrzyca jest coraz powszechniejszą chorobą. Choruje na nią jeden na jedenastu dorosłych (415 mln). Co więcej, 46,5 procent dorosłych żyje z nierozpoznaną chorobą.

Co 6 sekund ktoś umiera z powodu cukrzycy (jej powikłania są śmiertelnie groźne). W Europie w 2015 roku w wyniku choroby zmarło już 627 tysięcy osób w wieku 20-79 lat.

Działania WHO

WHO alarmuje, że rozmiary choroby przypominają pandemię. Organizacja chce poświęcić najbliższy Światowy Dzień Zdrowia (obchodzony 7 kwietnia) na problem cukrzycy.

Poprzez Światowy Dzień Zdrowia 2016, WHO chce:
  • zwiększyć świadomość na temat wzrostu powszechności cukrzycy i jej skutków, w szczególności w krajach o niskich i średnich dochodach;
  • wywołać szereg konkretnych, skutecznych i niedrogich działań na rzecz walki z cukrzycą. Będą to działania profilaktyczne i diagnostyczne, a także związane z leczeniem i opieką nad diabetykami;
  • podać pierwszy globalny raport na temat cukrzycy, który opisze ciężar i konsekwencje choroby oraz wskaże, jak wzmocnić systemy opieki zdrowotnej w celu zapewnienia lepszego zapobiegania i skuteczniejszego leczenia cukrzycy.
Zagożenia związane z cukrzycą

Istnieją dwie główne formy choroby. Organizmy osób chorych na cukrzycę typu 1 zwykle nie produkują i dlatego potrzebne im są zastrzyki z insuliną. Osoby z cukrzycą typu 2, która obejmuje około 90 procent wszystkich przypadków choroby, są w stanie produkować własną insulinę, ale nie jest to ilość wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania.

Choroba jest szczególnie groźna, gdy jest niezdiagnozowana, bowiem z biegiem czasu charakterystyczny dla cukrzycy wysoki poziom we krwi może siać spustoszenie w organizmie. Skutkuje atakami serca, , , utratą wzroku, impotencją i infekcjami, które mogą prowadzić do amputacji kończyn.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy