Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Walki z Cukrzycą 2016

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2016

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został uchwalony w 1991 roku w związku ze znaczącym wzrostem ilości przypadków cukrzycy na całym świecie. Od tamtej pory 14 listopada stanowi okazję, aby mówić na temat choroby, której powszechność przybiera rozmiary epidemii.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2016 [© JPC-PROD - Fotolia.com] Tematem tegorocznego Światowego Dnia Walki z Cukrzycą (ang. World Diabetes Day) 2016 jest: „Oczy na cukrzycę". Kluczowe przekazy kampanii to:

(1) Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 2 są ważne, aby zmienić jej przebieg i zmniejszyć ryzyko powikłań.

(2) Badania przesiewowe w kierunku powikłań cukrzycy są ważnym elementem leczenia wszystkich rodzajów .

Najpowszechniejsza jest cukrzyca typu 2, która występuje głównie u osób z nadwagą i po 40-ce. U tych pacjentów rozwija się oporność organizmu na i hormon ten nie kontroluje właściwie poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca staje się coraz większym problemem - dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są alarmujące. Liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła z 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w 2014 roku. Choroba jest jedną z głównych przyczyn , niewydolności , zawału serca, i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że w 2012 roku 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio związanych z cukrzycą. WHO przewiduje, że do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmym główną przyczyną zgonów na całym świecie.

Wiosną 2016 roku WHO zainicjowała ambitny program dot. cukrzycy, którego cele to zapobieganie cukrzycy, na ile to możliwe oraz złagodzenie powikłania w celu polepszenia jakości życia pacjentów. Należy pamiętać, że częstość występowania cukrzycy jest wyższy w krajach najsłabiej rozwiniętych, stąd wysiłki ograniczenia jej powszechności powinny być skoncentrowane na tych właśnie obszarach, uważają eksperci.

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 3,5 mln ludzi, jednak mniej więcej jedna trzecia z nich nie ma świadomości problemu.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć