Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Walki z Rakiem 2016

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2016

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wallki z Rakiem. Mottem Dnia jest „We Can. I Can" („My możemy. I mogę") - ma przypominać, że każdy członek światowej populacji może coś zrobić, by zmniejszyć poziom zachorowalności na raka.
Światowy Dzień Walki z Rakiem 2016 [fot. www.uicc.org] A jest o oco walczyć. Rak zabije ponad osiem milionów ludzi na całym świecie w tym roku, to wielkość całej populacji Nowego Jorku. Jak informują organizatorzy Dnia, „szacuje się, że skutki finansowe w gospodarkach światowych spowodowane przez raka i inne choroby niezakaźne będą opiewały na sumę 47 trylionów dolarów, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania w celu ograniczenia spodziewanego wzrostu liczby tych chorób przez ponad kolejne dwie dekady. Będzie to miało większy wpływ ekonomiczny niż globalny kryzys finansowy z 2008 roku, kwota ta będzie stanowić 75 procent światowego PKB.

„Zapobieganie milionom niepotrzebnych zgonów i cierpienie z powodu raka nie jest poza światowymi możliwościami naukowymi lub finansowymi", mówi dr Cary Adams, dyrektor naczelny Union for International Cancer Control, organizacji współorganizującej .
„Będzie to jednak wymagać wspólnych działań, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym, wspieranych przez liderów społeczeństw. Rządy dokonały globalnych zobowiązań co do priorytetowych działań dla zmniejszenia ilości nowotworów, teraz trzeba je przenieść do krajowych ośrodków leczenia, systemów opieki i promocji zdrowia", dodaje dr Adams.

Według twórców kampanii warto przedsiębrać nowe inicjatywy: zapobiegać nowotworom poprzez rozpowszechnianie informacji, w jaki sposób można uchronić się przed rozwojem choroby, poprawić dostępność do fachowej opieki medycznej, tworzyć zdrowsze otoczenie, etc. Każdy może przyczynić się do walki z rakiem poprzez zdrowy styl życia, poddawanie się badaniom profilaktycznym, wspieranie chorych, etc.

W Polsce najczęstsze są nowotwory płuc, i piersi. Mężczyźni najczęściej zapadają na raka płuc, a po nim na raka prostaty. Kobiety głównie chorują na , a w dalszej kolejności na . Inne najczęściej diagnozowane nowotwory w naszym kraju to: rak jelita grubego, rak jamy ustnej, rak pęcherza, rak endometrium.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy