Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Walki z Rakiem 2017

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2017

Nowotwory złośliwe plasują się na drugiej pozycji na światowej liście przyczyn zgonu (pierwsze miejsce zajmują choroby układu krążenia). Co roku w naszym kraju diagnozuje 120 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka, a 90 tysięcy ludzi umiera z powodu tej choroby. 4. lutego obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem.
fot. http://www.worldcancerday.orgŚwięto ustanowiono 17 lat temu podczas Światowego Szczytu do Walki z Rakiem we Francji. Podczas tego spotkania przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii tego dnia organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych. Do organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem akcji, podobnie jak w latach ubiegłych, przystąpi większość ośrodków onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całej Polski.

Celem akcji jest edukacja zdrowotna społeczeństwa, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki przeciwnowotworowej. Organizowany cyklicznie od 2000 roku „Dzień Drzwi Otwartych" ma charakter edukacji społecznej. Akcja stała się tradycją, przypominającą o problemie rosnącej zachorowalności na , a także o tym, że warto troszczyć się o swoje zdrowie i brać udział w badaniach profilaktycznych.

Jak informują organizatorzy, w akcji biorą udział ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju. W ramach przedsięwzięcia lekarze będą udzielali porad onkologicznych skupiając się na kwestii , zostaną otwarte dla zwiedzających ciekawe Oddziały i Zakłady diagnostyczno-leczniczych danej placówki, eksperci poprowadzą wykłady i pogadanki „na temat profilaktyki i szerokich możliwości wczesnego wykrywania i rozpoznawania nowotworów, kształtowania właściwych postaw zdrowotnych społeczeństwa, możliwości współczesnej diagnostyki i leczenia interdyscyplinarnego w zakresie onkologii i hematologii oraz znaczących możliwościach w zakresie w szczególności we wczesnych stopniach zaawansowania".

Jakkolwiek ciągle trwają badania nad coraz nowocześniejszymi lekami, najlepszym „medykamentem" jest profilaktyka, a największe szanse na wyleczenie daje wczesna diagnoza.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy