Strona głównaChorobyŚwiatowy Dzień Walki z Rakiem 2017 - ćwicz, by uchronić się przed nowotworem

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2017 - ćwicz, by uchronić się przed nowotworem

Jednym z głównych postulatów dzisiejszego Światowego Dnia Walki z Rakiem (World Cancer Day) jest zwiększenie aktywności fizycznej i monitorowanie wagi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.
Ćwicz, by uchronić się przed nowotworem Jak wyjaśnia Światowa Organizacja Zdrowia, jest odpowiedzialna za rozwój różnych form raka, w tym raka piersi, macicy, przełyku, trzustki i nerek. Ponadto u osób z nadmiarem kilogramów znacznie wyższe jest ryzyko innych chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca, udar i . Profilaktyka, podkreślają eksperci, powinna obejmować i zdrową dietę, i ćwiczenia. Dzięki wysiłkowi najskuteczniej można ograniczyć prawdopodobieństwo nowotworu.

Badania dowiodły, że regularna umiarkowana aktywność (a zatem nie trzeba biegać w maratonach...) znacznie osłabia ryzyko , jelita grubego, czy . „Znacznie", bo aż o 20 do 40 proc.

Kluczem do sukcesu jest regularność. To oznacza, że trzeba się zmobilizować do treningów co najmniej trzy do czterech razy w tygodniu. Najlepiej jest ćwiczyć około 150 minut tygodniowo. Co zaś oznacza "umiarkwoany wysiłek"? Może to być taniec, jazda na rowerze, uprawa ogrodu, szybki spacer.

Lekarze wskazują, że aktywność nie tylko może osłabić możliwość rozwoju raka, ale ma też zbawienny wpływ na pacjentów onkologicznych. Ci, którzy w miarę możliwości pozostają aktywni, cechują się wyższym wskaźnikiem przeżywalności i ich organizmy lepiej odpowiadają na leczenie. Osoby te mają więcej siły i wyższą jakość życia w porównaniu do nieaktywnych chorych.

Nie jest to zaskakujace, mówią eksperci, bo wysiłek fizyczny na setki sposobów korzystnie wpływa na organizm: od usprawnienia przepływu krwi do mózgu do poprawy funkcji serca, więc jest rzeczą zrozumiałą, że ciało czerpie profity z ćwiczeń także wtedy, kiedy to musi podjąć wyzwanie leczenia nowotworów.

Światowy Dzień Walki z Rakiem w latach 2016-2018 odbywa się pod hasłem „My możemy. Ja mogę" („We can. I can") i ma na celu podkreślenie znaczenia zarówno wysiłku zbiorowego, jak i indywidualnego w zmniejszeniu globalnego obciążenia chorobami nowotworowymi. „Podobnie jak rak dotyka wszystkich w różny sposób, wszyscy ludzie mają moc podejmowania różnych działań w celu zmniejszenia wpływu, jaki rak wywiera na jednostki, rodziny i społeczności", piszą organizatorzy World Cancer Day.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy