Strona głównaChorobyŚwiatowy Tydzień Jaskry 2016

Światowy Tydzień Jaskry 2016

W tym roku od 6 do 12 marca obchodzimy Światowy Tydzień Jaskry. Ma on na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą jaskra - choroba może skutkować utratą wzroku.
Światowy Tydzień Jaskry 2016 [© Kadmy - Fotolia.com] jest chorobą oczu, która może pozbawić zdolności widzenia. Rozwija się, gdy naturalnie wytwarzany przez oko płyn śródgałkowy jest odprowadzany w nieprawidłowy sposób.

Choroba jest bardzo poważna, bowiem stanowi jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej . Uznaje się ją za sczzególnie groźną, ponieważ rozwija się bezboleśnie i niemal bezobjawowo. Postępujące uszkodzenie wzroku jest możliwe do zaobserwowania dopiero w znacznie rozwiniętym procesie chorobowym. Jesteśmy w stanie skutecznie powstrzymać chorobę, ale nie da się odwrócić już zaistniałych szkód. W rezultacie - im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym mniejsze są spustoszenia i z tym większą efektywnością można .

Taki jest właśnie cel Światowego Tygodnia Jaskry - nagłaśnianie informacji o chorobie i zachęcanie do poddawania się badaniom kontrolnym, mówią organizatorzy z World Glaucoma Association oraz the World Glaucoma Patient Association.

Ze statystyk wynika, że średnie ryzyko jaskry wynosi 2,3 proc., ci jednak, którzy mają w rodzinie kogoś chorującego na jaskrę, są dziesięć razy nadziej narażeni na chorobę. Na całym świecie na jskrę cierpi około 2 procent osób w wieku ponad 40 lat i 10 procent osób w wieku powyżej 80 lat. Połowa chorych jednak jest niezdiagnozowana.

Jak wskazują eksperci, wiele przypadków jaskry jest diagnozowanych przypadkowo, gdy pacjenci przychodzą do okulisty, aby wyleczyć inne dolegliwości, np. takie jak . Chorzy często ignorują wszelkie ewentualne oznaki jaskry i starają sie korygować niedogodności np. poprzez zakładanie do czytania. Tymczasem pacjenci najpierw tracą widzenie peryferyjne, a wraz z upływem czasu - widzenie centralne.

Jak podkreślają organizatorzy Światowego Tygodnia Jaskry, jeśli wykryje się ten stan dostatecznie wcześnie, można powstrzymać utratę wzroku lub przynajmniej znacznie spowolnić. Leczenie obejmuje stosowanie kropli do oczu, zażywanie tabletek lub zabieg chirurgiczny.

Przeczytaj także


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy