Strona głównaChorobySześć ważnych wskazówek dietetycznych dla chorych na cukrzycę

Sześć ważnych wskazówek dietetycznych dla chorych na cukrzycę

Jeśli chodzi o dietę, osoby chore na cukrzycę powinny przestrzegać pewnych podstawowych zasad.
Sześć ważnych wskazówek dietetycznych dla chorych na cukrzycę [© Sergiogen - Fotolia.com] Jeśli nie wprowadzają odpowiedniego planu jedzenia i stosowania leków, narażają się na ryzyko wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą, tj. , , chorób oczu i problemów z układem nerwowym.

Eksperci polecają, by chorzy na cukrzycę stosowali odpowiednią nie tylko jakościowo, ale i ilościowo dietę. Nie bez znaczenia jest bowiem zarówno to, co, jak i ile jemy. Powodem jest fakt, że zależy od tego poziom produkcji insuliny. Trzeba zadbać o to, by poziom cukru we krwi zanadto nie wzrastał, ani zbytnio nie spadał. Należy regularnie sprawdzać ilość cukru - na czczo powinien być na poziomie 4,4-6,1, zaś po jedzeniu 4,4-8.

Sześć głównych dietetycznych wskazówek:
 1. Pacjenci powinni jeść trzy do sześciu małych posiłków (wliczając przekąski) w ciągu dnia. Co najmniej trzy do czterech z tych posiłków powinny zawierać skrobię lub inne węglowodany (np. pieczywo, krakersy, płatki śniadaniowe, ziemniaki). Zapewni to stopniowy wzrost i spadek poziomu cukru we krwi.
 2. Trzeba jeść wiele produktów z błonnikiem (znajdującym się np. w pełnoziarnistych produktach, warzywach i owocach), ponieważ pomaga to kontrolować poziom cukru oraz zmniejsza ryzyko chorób serca, raka oraz zaparć. Szczególnie polecane są płatki owsiane, otręby, i rośliny strączkowe.
 3. Należy ograniczyć ilość spożywanego alkoholu i pijać jedynie do posiłku, nie zaś na pusty żołądek. Dzięki temu łatwiej będzie regulować poziom cukru.
 4. Diabetycy którzy zwykle stosują ponad trzy łyżeczki cukru, powinni wybierać . Nie należy jednak używać go nadmiernie, ponieważ jego wpływ na zdrowie jest niejasny. Warto też pamiętać, że wiele napojów dietetycznych i także jest słodzonych substytutami cukru.
 5. Trzeba zmniejszyć ilość tłuszczu zwierzęcego w diecie, ten bowiem znacznie zwiększa ryzyko nadwagi, która z kolei utrudnia kontrolę cukru.
 6. Trzeba ćwiczyć, ale dokonywać pomiaru ilości cukru we krwi przed i po wysiłku, aby upewnić się, że nie jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Warto sięgnąć po przekąskę zawierającą węglowodany przed i po treningu, ponieważ niebezpieczne jest ćwiczyć ze zbyt niskim poziomem cukru we krwi.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 09:10:45, 20-03-2013 Hela1056

  To są bardzo ważne wskazówki dla chorych.Jednak na początku choroby nie należy próbować samodzielnie ustalać
  diety,niestety nie jest to proste.Trzeba skorzystać z pomocy specjalisty - lekarz diabetolog skutecznie pomoże.Przy
  odrobinie silnej woli samodzielnie można wyrównać poziom glukozy,raz w miesiacu kontrola diabetologa.,codzienne
  mierzenie poziomu cukru,ruch na swieżym powietrzu i dieta.Można sobie z tym poradzić.Cukrzyca to nie wyrok.
  Pozdrawiam.
  ... zobacz więcej
 • 14:39:35, 23-03-2013 babciela

  Seniorki i seniorzy poszukajcie w internecie rosliny pod nazwą Topinambur-wspaniale obniza poziom cukru...
 • 17:24:53, 24-03-2013 sellenhel

  Cytat:
  babciela
  Seniorki i seniorzy poszukajcie w internecie rosliny pod nazwą Topinambur-wspaniale obniza poziom cukru...


  Dużo informacji na ten temat pod linkiem :

  http://www.topinambur.info.pl/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • EWST.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy