Strona głównaChorobySztuczna inteligencja w służbie diagnostyki: może rozpoznać choroby siatkówki

Sztuczna inteligencja w służbie diagnostyki: może rozpoznać choroby siatkówki

Nowo opracowane oprogramowania mogą skutecznie rozpoznawać np. guzy, czy choroby siatkówki.
Sztuczna inteligencja w służbie diagnostyki: może rozpoznać choroby siatkówki [Fot. maxsim - Fotolia.com]
Sztuczna inteligencja wkracza na pole diagnostyki medycznej. Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) po raz pierwszy zezwoliła na komercjalizację oprogramowania sztucznej inteligencji, które może samodzielnie dokonać rozpoznania choroby. Na podstawie zdjęć , program o nazwie IDx-DR może wykryć , chorobę mogącą doprowadzić do utraty wzroku, która dotyka nawet do 40 proc. pacjentów chorych na cukrzycę typu 2. Okazało się, że skuteczność diagnostyczna IDx-DR jest taka, jak lekarza-specjalisty, adekwatne rozpoznanie podaje w niemal 90 procentach przypadków.

Jest to pierwsze komercyjna zastosowanie autonomicznej sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. Według ekspertów, może to zwiastować nową erę. Duże światowe firmy opracowują autonomiczne systemy diagnostyczne oparte na algorytmach głębokiego uczenia się. Takie oprogramowanie wykorzystuje wirtualne sieci neuronowe do przetwarzania informacji. W pierwszej fazie uczenia się, program odnajduje korelacje między tysiącami danych wejściowych i tysiącami wyników. Następnie, w fazie operacyjnej, sieci neuronowe dokonują rozpoznania i czynią z taką precyzją, jak specjalista w danej dziedzinie.

FDA przeanalizowała dane zebrane w badaniu klinicznym obrazów siatkówki 900 pacjentów z cukrzycą w 10 ośrodkach podstawowej opieki. Badanie miało na celu ocenę, jak często IDx-DR może dokładnie wykrywać stan poważniejszy niż łagodna retinopatia cukrzycowa. Okazało się, że oprogramowanie prawidłowo zidentyfikowało obecność choroby w 87,4 procentach przypadków.

Na podstawie: FDA permits marketing of artificial intelligence-based device to detect certain diabetes-related eye problems

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy