Strona głównaChorobySzybkie odchudzanie zwiększa ryzyko kamieni żółciowych

Szybkie odchudzanie zwiększa ryzyko kamieni żółciowych

Ludzie, którzy chcą schudnąć, nierzadko mają nadzieję na szybkie efekty swoich wysiłków i chociaż dietetycy ostrzegają, że szybka utrata na wadze jest dla organizmu niebezpieczna i może się wiązać z wieloma dolegliwościami. Należą do nich między innymi problemy z trzustką i kamienie żółciowe.
Szybkie odchudzanie zwiększa ryzyko kamieni żółciowych [Fot. PIC4U - Fotolia.com]
Jak wynika z badań, szybka utrata na wadze, jaka ma zwykle miejsce po poddaniu się , np. resekcji żołądka, może mieć skutki uboczne w postaci powstawania oraz innych problemów z pęcherzykiem żółciowym.

Szybkie zmniejszenie masy cała ma związek z dziesięciokrotnym wzrostem hospitalizacji z powodu zapalenia , kamicy żółciowej i innych dolegliwości pęcherzyka żółciowego.

Uczeni z NYU School of Medicine przeanalizowali dane dotyczące przyjęć do szpitali ciągu ośmiu lat i odkryli, że około 1,5 miliona pacjentów było hospitalizowanych w związku z problemami z pęcherzykiem żółciowym i ostrego zapalenia trzustki. Ustalono, że ryzyko zachorowania wspomniane choroby było 10 do 100 razy większe u ludzi, których poddano operacji bariatrycznej.

Uczeni wskazują otyłość zwiększa ryzyko kamieni żółciowych, więc pacjenci kierowani na zabieg bariatryczny częściej zmagają się z tą dolegliwością. Być może też tak nagła utrata na wadze jest czynnikiem rozwoju choroby.

Autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, bo być może warto podawać pacjentom po operacjach bariatrycznych substancje blokujące wydzielanie soli kwasów żółciowym (sekwestranty).

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy