Strona głównaChorobyTa dieta uchroni przed rakiem jelita grubego

Ta dieta uchroni przed rakiem jelita grubego

Dieta śródziemnomorska chroni przed rozwojem raka w okrężnicy i odbytnicy.
Ta dieta uchroni przed rakiem jelita grubego [© bit24 - Fotolia.com] Naukowcy odkryli z Medical Center w Tel Awiwie oraz Uniwersytetu w Hajfie zaobserwowali, że powszechne w owoce, ryby i określone napoje bezalkoholowe wiążą się z mniejszym o ponad 30 proc. prawdopodobieństwem rozwoju zaawansowanych zmian chorobowych i przednowotworowych .

Co istotne, każdy ze wspomnianych składników był odpowiedzialny za zmniejszenie ryzyka wspomnianych objawów o 30 proc. w porównaniu do osób, które nie dostarczały sobie skladników diety śródziemnomorskiej. Ponadto ci, którzy umieścili w codziennym jadłospisie wszystkie trzy wspomniane produkty, mogli liczyć na zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju aż o prawie 86 proc.

Od dawna wiadomo, że rak jelita grubego o wiele częściej powstaje u osób, które dostarczają sobie niewielkie ilości błonnika, za to często sięgają po czerwone mięso, alkohol i wysokokaloryczne produkty. Jasne jest też, że dieta śródziemnomorska daje efekty ochronne przed nowotworami, nie było zaś klarowne, które konkretnie jej elementy daja takie skutki.

W badaniach wzięło udział ponad 800 osób w wieku 40-70 lat, które nie odznaczały się podwyższonym ryzykiem raka jelit. Uczestnicy zostali poddani badaniom kolonoskopowym oraz wypełnili dokładny formularz dotyczący stosowanej na co dzień diety. Badani określili szczególnie poziom spożycia , alkoholu, napojów bezalkoholowych, owoców, warzyw, , owoców suszonych, płatków pełnoziarnistych, ryb, drobiu.

Ustalono, że osoby z większymi polipami jelita grubego jadły najmniej typowych potraw diety śródziemnomorskiej: 1,9 w porównaniu do średniej 4,5. Tymczasem regularne spożywanie co najmniej dwóch lub trzech charakterystycznych elementów tego sposobu odżywiania się (w porównaniu do całkowitego ich braku) oznaczało zmniejszenie o połowę ryzyka polipów w zaawansowanym stadium.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy zaobserwowali, że im bardziej były przestrzegane zasady diety śródziemnomorskiej, tym mniejsze było ryzyko wystąpienia niepokojących zmian w obrębie jelita grubego i odbytnicy.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:46:19, 10-07-2017 ~gość: 79.186.116.xxx

    Bardzo ciekawe ja uwielbiam taką kuchnię śródziemnomorską, wszelkiego rodzaju ryby itd. Warto wiedzieć też jakie są objawy raka jelita grubego. Częściej dotyka osoby dojrzałe lub w wieku podeszłym, jednak nie oznacza to, że zachorowanie przed 40. rokiem życia jest wykluczone.
  • 09:51:19, 21-07-2017 Magnetoplag

    Jak najbardziej: ze znaczącym obniżeniem zachorowań na raka jelita grubego wiążą się diety, które bazują na dużej ilości błonnika, nierafinowanej żywności pochodzenia roślinnego, a przy tym małej zawartości białka i tłuszczu zwierzęcego.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy