Strona głównaChorobyTelefony komórkowe - ich używanie nie grozi rakiem

Telefony komórkowe - ich używanie nie grozi rakiem

Kilka dotychczasowych badań wskazywało na możliwe powiązanie stosowania telefonów komórkowych z wyższym ryzykiem rozwoju guzów mózgu. Nowe 30-letnie analizy wskazują, że nie ma niebezpieczeństwa w korzystaniu z wszechobecnych dzisiaj komórek.
Telefony komórkowe - ich używanie nie grozi rakiem [Fot. Melissa - Fotolia.com]
Pomimo coraz powszechniejszego używania , wskaźnik rozwoju guzów mózgu pozostaje stabilny, mówią eksperci z Australian Radiation and Nuclear Safety Agency.

W latach 1982-2013 ogólne wskaźniki rozpoznań nie zmieniały się znacząco, i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Według ekspertów, oznacza to, że nie należy się obawiać negatywnego oddziaływania telefonów.

Ze względu na trzymanie telefonów komórkowych blisko ucha, mózg jest częścią ciała narażoną na większą dawkę promieniowania radiowego emitowanego przez te urządzenia. Kiedy stały się one bardzo powszechne, zaczęto sprawdzać, czy nie mają czegoś wspólnego z rozwojem guzów mózgu. , dlatego Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem należąca do Światowej Organizacji Zdrowia określiła pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej jako „możliwie rakotwórcze".

Badacze porównali dane na temat abonamentów telefonów mobilnych ze wskaźnikiem rozpoznania guza mózgu. Rozpowszechnienie telefonów komórkowych zostało zmierzone ilością fal radiowych, które jest się narażonym podczas rozmowy przez telefon komórkowy. Nie wzięto pod uwagę innowacji technologicznych zmniejszających moc emisji promieniowania, np. spędzania mniej czasu z telefonem przy uchu dzięki zestawom głośnomówiącym.

Autorzy przeanalizowali informacje na temat diagnoz z trzydziestu lat - począwszy od 1982 roku. Ustalono, że przez te trzy dekady nie wzrosła liczba guzów zlokalizowanych w płatach skroniowych, czyli częściach głowy, które są najbardziej narażone na promieniowanie. Odnotowano jedynie niewielki wzrost ilości przypadków glejaka, ale tylko w jednej dekadzie - w latach 1993-2002. Według autorów więc nie można uznać, że telefony komórkowe oddziałują na ryzyko nowotworów mózgu.

Gdyby związek pomiędzy używaniem telefonów i guzów mózgu był prawdziwy, obserwowany wzrost liczby chorób nowotworowych głowy byłby znacznie wyższy, mówią autorzy badań. Byłoby tak, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w Australii ponad 90 proc. ludności korzysta z telefonów komórkowych.

Ci, którzy obawiają się oddziaływania telefonow, mogą cześciej korzystać z kominikatorów internetowych, a także używać takich urządzeń, jak zestawy słuchawkowe.

O badaniach można przeczytać w British Medical Journal Open.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy