Strona głównaChorobyTelewizja sprzyja demencji

Telewizja sprzyja demencji

Jeśli w młodszym wieku spędza się przed telewizorem ponad trzy godziny dziennie, to w późniejszych latach zagrożenie demencją jest znacznie wyższe.
Telewizja sprzyja demencji [© Gianluca Rasile - Fotolia.com]
Przesiadywanie przed nie jest dobrym sposobem na spędzanie czasu w żadnym wieku. Kolejne badania pokazują, że oglądanie tv przez parę godzin dziennie skutkuje poważnymi zgrożeniami dla zdrowia. Im dłużej pozostajesz w pozycji siedzącej w ciągu dnia, tym wyższe masz ryzyko rozmaitych dolegliwości.

Badania pokazują, że dorosłe osoby w młodszym wieku, które oglądają tv przez trzy lub więcej godzin dziennie, a także unikają wysiłku fizycznego, odznaczają się wyższym ryzykiem problemów poznawczych w starszym życiu.

Trudno jest obecnie unikać siedzenia, to nie tylko kwestia , ale spędzania na siedząco dłuższego czasu przy komputrze, a także dojeżdżania do pracy, sklepów, lekarza, etc. samochodem. Jak radzą eksperci, warto jak najczęściej przerywać te „sesje" siedzenia - wstawać, gimnastykować się, zmieniać ułożenie ciała. Poza tym niezbywalny jest regularny . Na lepsze zdrowie i ogólne samopoczucie mogą liczyć ci, którzy poświęcają na intensywne ćwiczenia 75 minut tygodniowo lub też wykonują treningi o umiarkowanej intensywności przez 150 minut tygodniowo.

25-letnie badania pokazały, że trzy godziny dziennie spędzane przed telewizorem i unikanie aktywności fizycznej to znacznie wyższe ryzyko osłabienia poznawczego w dojrzałym życiu. To nie wszystko. Ustalono również, że w przypadku osób, które taki czas (tj. ponad 3 godz. na dobę) poświęcają na patrzenie w ekran telewizora, ryzyko przedwczesnej śmierci jest podwojone względem ludzi, którzy spędzali przed tv krócej niż godzinę dziennie.

Uczeni odkryli, że najczęstszymi problemami zdrowotnymi osób poświęcających dłuższy czas na siedzenie przed telewizorem są kłopoty z krążeniem, w tym zgarażające życiu , a także wyższe ryzyko rozwoju różnych nowotworów, w tym w przypadku kobiet.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy