Strona głównaChorobyTerapia światłem pomocna przy depresji

Terapia światłem pomocna przy depresji

Terapia światłem może pomóc poprawić nastrój osób zmagających się z sezonowym zaburzeniem afektywnym (seasonal affective disorder, SAD) podczas krótkich zimowych dn., Dotychczas nie było wiadomo, jak dokładnie ta terapia działa. W badaniach na myszach ustalono teraz, że korzystne efekty terapii światłem wynikają z aktywacji genu zegara dobowego Period1 w części mózgu odpowiadającej za nastrój i cykle snu oraz czuwania.
Terapia światłem pomocna przy depresji [© JPC-PROD - Fotolia.com]
widziane porą nocną ma silny wpływ na fizjologię i zachowanie ssaków. Może zresetować rytm dobowy i wpływać na nastrój człowieka. Teraz sprawdzono, jak nocne światło oddziałuje na usposobienie. Grupę myszy eksponowano na działanie światła w różnych porach w nocy, a następnie zwierzęta przetestowano pod kątem zachowań .

Naukowcy odkryli, że ekspozycja na światło pod koniec okresu ciemności - dwie godziny przed dniem - ma działanie antydepresyjne u gryzoni. Impuls światła aktywował gen Period1 w regionie mózgu zwanym uzdeczką, który odgrywa rolę w kreowaniu nastroju. Innym razem jednak światło nie przynosiło żadnego efektu. Kiedy usunięto gen Period1, myszy nie doświadczały już korzyści ze światła.

Nowe wyniki dostarczają dowodów na to, że aktywacja Period1w jest kluczem do poprawiania przez światło. Dzięki temu gryzonie wydawały się być mniej przygnębione. Podobne skutki powinno się uzyskać u ludzi. Jak się okazuje, terapia światłem jest skuteczniejsza wczesnym rankiem niż wieczorem u pacjentów z SAD. Jednocześnie uczeni zaznaczają, że w tym przypadku wyników nie można łatwo przesunąć na ludzi, ponieważ myszy są zwierzętami nocnymi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy