Strona głównaChorobyTłuszcz pochodzący z ryb pomocny w walce z depresją

Tłuszcz pochodzący z ryb pomocny w walce z depresją

Prowadząc badania na komórkach macierzyste pobranych od osób dorosłych z kliniczną diagnozą depresji, naukowcy z University of Illinois w Chicago odkryli również, że tłuszcz rybny wywoływał odpowiedź przeciwdepresyjną.
Tłuszcz pochodzący z ryb pomocny w walce z depresją [fot. Wow Phochiangrak from Pixabay]
Według autorów, ich testy pomogą lepiej zrozumieć, jak działa mózg i dlaczego niektórzy ludzie reagują na farmakologiczne leczenie , podczas gdy inni doświadczają ograniczonych korzyści ze stosowania leków przeciwdepresyjnych.
Tłuszcz ryb - łatwo dostępny, naturalny produkt - może być skutecznym sposobem leczenia depresji - wskazuje Mark Rasenick z University of Illinois Chicago.
Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Statystycznie około jedna na sześć osób doświadczy przynajmniej jednego epizodu depresyjnego w ciągu swojego życia. Co szczególnie istotne, kończy się niepowodzeniem aż u około jednej trzeciej pacjentów.

W badaniu wykorzystano komórki skóry dorosłych ludzi z depresją, które zostały przekształcone w komórki macierzyste, a następnie nakierowano je na rozwój w komórki nerwowe. Biopsję wykonano u dwóch grup pacjentów: osób, które wcześniej reagowały na leczenie przeciwdepresyjne oraz tych, które wcześniej były oporne na antydepresanty.

Kiedy testowano tłuszcz rybny, reagowały zarówno komórki od pacjentów wrażliwych na leczenie, jak i opornych na farmaceutyki. Ustalono, że odpowiedź była podobna do reakcji na leki przeciwdepresyjne, ale została wytworzona za pomocą innego mechanizmu.
Zaobserwowaliśmy, że tłuszcz ryb działa częściowo na komórki glejowe, a nie na neurony. Przez wiele lat naukowcy poświęcali niewiele uwagi glejowi (rodzajowi komórek mózgowych otaczających neurony), ale jest coraz więcej dowodów na to, że może odgrywać rolę w depresji. Nasze badanie sugeruje, że glej może być również ważny dla działania przeciwdepresyjnego - wyjaśnia Rasenick.
Autorzy zaznaczają jednocześnie, że potrzeba dalszych badań, by ocenić, na ile przydatny w leczeniu depresji będzie tłuszcz ryb.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Molecular Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy