Strona głównaChorobyTo warto wiedzieć o cukrzycy - odpowiedzi na częste pytania

To warto wiedzieć o cukrzycy - odpowiedzi na częste pytania

Diagnoza cukrzycy to nie wyrok. Choroba nie musi obniżyć jakości życia, jeśli dobrze się nią zarządza. Poniżej kilka często zadawanych pytań dotyczących cukrzycy.
To warto wiedzieć o cukrzycy - odpowiedzi na częste pytania Czy osoby z cukrzycą muszą przestrzegać specjalnej diety?

Nie ma jednej diety, którą rekomendowano by osobom chorym na , ale prawdą jest, że sposób odżywiania się ma duży wpływ na to, jak chory funkcjonuje.

Poleca się przede wszystkim nieprzetworzoną żywność, świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i drób, artykuły mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, nasiona, , i oleje roślinne.

Czy diabetykom nie wolno jeść węglowodanów?

Wolno. Zdrowe rodzaje węglowodanów warto włączać do jadłospisu. Trzeba pamiętać jednak, że ilość i jakość tych składników wpływa na poziom glukozy we krwi po posiłku. Warto ograniczyć ilość węglowodanów prostych, a zwiększyć ilość węglowodanów złożonych oraz równomiernie rozkładać je na posiłki.

Ile owoców powinni jeść diabetycy?

Owoce są polecane w ramach zdrowej diety, ale ich nadmiar może przyczynić się do zwiększenia poziomu glukozy we krwi. Zaleca się konsultacje z dietetykiem w zakresie ich ilości w codziennym jadłospisie.

Jeśli jedno z rodziców miało cukrzycę, to dzieci są zagrożone chorobą?

Jeśli ma się genetyczne predyspozycje do cukrzycy, tym bardziej trzeba o siebie dbać. Czynniki genetyczne są zwykle odpowiedzialne w 30 do 40 procentach za rozwój choroby, zaś 60 do 70 procent przyczyn objemują czynniki środowiskowe i styl życia.

Czy chorzy na cukrzycę powinni unikać wysiłku fizycznego?

Nie. . Prawdą jest, że muszą jednocześnie uważać na , tj. zbyt niski poziom cukru we krwi, który może nastąpić w wyniku inensywnego wysiłku. Niemniej jednak regularna aktywność fizyczna pomaga w ogólnym, pożądanym zmniejszeniu ilości glukozy we krwi, a także czyni organizm bardziej wrażliwym na insulinę oraz pomaga osiągnąć i utrzymać zdrową wagę ciała.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy