Strona głównaChorobyToczeń a ryzyko złamań kości udowej

Toczeń a ryzyko złamań kości udowej

Kobiety zmagające się z toczniem, chorobą autoimmunologiczną, która wywołuje m. in. problemy ze skórą, stawami i narządami, mają większe ryzyko złamania biodra, wynika z nowych tajwańskich badań.
Toczeń a ryzyko złamań kości udowej [© Bergringfoto - Fotolia.com] Uczeni ze szpitala w Taipei przeanalizowali dane medyczne ponad 15 tysięcy pacjentów, z których 90 proc. było kobietami cierpiącymi na toczeń. Badacze monitorowali stan ich zdrowia przez kolejnych 6 lat.

W tym czasie 75 pacjentek doznało biodra. Po analizach odkryto, że panie, które chorowały na toczeń, miały znacznie większe ryzyko złamania szyjki kości udowej w porównaniu do grupy kobiet wolnych od tej choroby.

Zwiększone ryzyko złamań u pacjentek z toczniem nie jest zaskakujące ze względu na specyfikę tej choroby. Toczeń wywołuje uszkodzenie systemu immunologicznego. Zwykle układ immunologiczny wytwarza przeciwciała w odpowiedzi na mikroskopijnych „najeźdźców", tj. wirusy, bakterie, substancje chemiczne lub toksyny. Chorujący na toczeń organizm nie może odróżnić „najeźdźców" od normalnej tkanki i atakuje zdrowe tkanki. Autoprzeciwciała powodują , ból i uszkodzenie ciała. Systemowy stan zapalny natomiast oddziałuje na kości. Ponadto pacjenci z toczniem często zażywają leki sterydowe w celu osłabienia stanu zapalnego, ale te medykamenty mogą również negatywnie wpływać na kości.

Aby obniżyć ryzyko złamań, pacjentom z toczniem poleca się szczególne zwrócenie uwagi na to czy dostarczają sobie odpowiedniej ilości oraz wapnia. Co więcej, regularne ćwiczenia też mogą pomóc - wzmacniają mięśnie i umożliwiają zachowanie lepszej równowagi, co może zmniejsza ryzyko upadków.

Wyniki badan opublikowano w Arthritis Care & Research.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 22:24:51, 28-07-2018 pawelkaczmar61

    Póki co najważniejsza jest trafna diagnoza, wiele osób ze źle zdiagnozowanym toczniem leczonych jest na zespół Sjogrena, tak było w moim przypadku. Dlatego należy wykonać pełen panel badań, bez względu na koszty, bo niewłaściwe leczenie to niszczenie organizmu, warto zacząć od przeciwciała ANA http://www.toczenforum.pl/toczen-diagnoza/ a potem ANA II. W każdym laboratorium Wam zrobią te badania.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy