Strona głównaChorobyTrądzik różowaty - co warto o nim wiedzieć?

Trądzik różowaty - co warto o nim wiedzieć?

Zaczyna się niewinnie – wrażliwą cerą, rumieńcem, podskórnymi grudkami i krostkami. Trądzik różowaty to choroba skóry, której nie można ignorować. Jak skutecznie walczyć z tak uciążliwą przypadłością?
Trądzik różowaty występuje na skórze twarzy, najczęściej w jej centralnej części, a podłożem tego schorzenia są zaburzenia naczyniowe, nadmierny łojotok, zaburzenia infekcyjne, czynniki środowiskowe, dietetyczne oraz psychogenne. Z tym problemem zmagają się głównie kobiety i osoby z jasną karnacją. U mężczyzn występuje rzadziej, ale ma znacznie trudniejszy przebieg.

Poznaj swojego wroga

Trądzik różowaty najczęściej obejmuje taki obszar twarzy jak policzki, nos i brodę. Jego głównym objawem jest występowanie zaczerwienia pod wpływem działania różnych czynników, takich jak zmiana temperatury czy emocje. W przebiegu choroby mogą pojawić się na skórze także grudki, krostki oraz rozszerzone naczynka – podkreśla , kosmetolog.
W postaciach zaawansowanych, na szczęście rzadkich, dochodzi do przerostu tkanki łącznej i gruczołów łojowych, co prowadzi do nieestetycznych zmian na twarzy np. guzowatości nosa.

Istnieją różnorodne hipotezy powstawania tej choroby, wiadomo jednak, że nie ma jednego głównego czynnika wywołującego zmiany skórne.
Na wystąpienie trądziku różowatego mają wpływ predyspozycje genetyczne, ale również zaburzenia ze strony układu hormonalnego, jednak jednoznaczna przyczyna trądziku różowatego jest ciężka do ustalenia – dodaje ekspertka.

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

Skóra osoby chorującej na wymaga stosowania odpowiednich metod pielęgnacyjnych. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. W ramach profilaktyki przed nawrotami objawów choroby należy stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczane do cery delikatnej i wrażliwej, zawierające kompleksy zapewniające skórze odpowiednie nawilżenie oraz równowagę.
Bardzo ważna jest trafna diagnoza i właściwa pielęgnacja mająca na celu łagodzenie podrażnień, redukcję rumienia i zapobieganie powstawania nowych zmian naczyniowych. Należy ich unikać i skupić się na właściwym nawilżeniu bez obciążania naszej cery – podkreśla Olga Kamińska. – Szczególnie polecam stosowanie produktów do oczyszczania takich jak mleczko, które nie uszkodzi warstwy hydrolipidowej. Bardzo ważne jest również stosowanie , gdyż promieniowanie słoneczne powoduje zaostrzenie zmian – dodaje ekspertka.
Mając problem ze skórą naczyniową czy trądzikiem różowatym warto zainwestować w kosmetyki dedykowane temu konkretnemu problemowi skórnemu. Specjalistyczne preparaty pomagają maskować zaczerwienienia, a jednocześnie łagodzą objawy i zapewniają skórze maksymalną ochronę przed szkodliwym wpływem środowiska.

Zacznij działać

Domowa kuracja trądziku różowatego zajmuje ważne miejsce w ogólnej terapii. Powinna opierać się nie tylko na odpowiedniej pielęgnacji i higienie, ale także na wyeliminowaniu szkodliwych czynników zewnętrznych.
Unikanie przegrzewania skóry, sauny, ciepłych kąpieli, ostrych potraw oraz alkoholu jest również wskazane w przebiegu choroby. Ponadto istnieje wiele zabiegów kosmetycznych pozwalających zapewnić skórze naturalny balans i równowagę w obliczu niekorzystnych czynników środowiskowych – podpowiada Olga Kamińska.
Pamiętajmy, że właściwa diagnoza pomoże zminimalizować ryzyko rozwoju trądziku różowatego, który wiąże się z wieloma niedogodnościami oraz długim i trudnym leczeniem. Właśnie dlatego nie należy bagatelizować początkowych zmian, drobnych zaczerwienień, czy czasowego rumienia i już na samym początku wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Wyciszanie objawów trądziku to proces, który wymaga czasu i cierpliwości.

Biologique Recherche

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy